Komisioni i Sigurisë miraton projektligjin, mungon opozita
Në shqyrtim edhe ekspertët e huaj, Demi: U pranuan sugjerimet
Projektligji pr Shrbimin Informativ Shtetror u miratua dje nga Komisioni Parlamentar i Siguris dhe ditn e enjte do t kaloj n seancn plenare pr t’u miratuar prfundimisht. Komisioni i Siguris u mblodh dje me dyer t mbyllura dhe pr m se 4 or diskutimi t 10 nenet e projektligjit n prani n zvendsdrejtorit t SHISH-it, Ylli Alushi (kreu i SHISH-it Shaqiri ndodhet n Itali) si dhe t ekspertve t huaj t asistencs n drejtsi si EURALIUS e OBDAT, kaloi me konsensus projektligjin, duke
vetm nj ndryshim n paragrafin numr 10 t nenit 3. Deputett e opozits nuk morn pjes n kt seanc, duke e bojkotuar at, ndonse jan shprehur kundr ktij projektligji. “Komisioni i Siguris Kombtare n cilsin e komisionit prgjegjs, diskutoi nen pr nen projektligjin pr disa ndryshime q i bhen ligjit t Shrbimit Informativ dhe mori vendimin pr ta kaluar n seanc plenare. Ndryshimet q i propozohen seancs pelagre, morn parasysh edhe sugjerimet e reja t bashkhartuesve t ktij projektligji, t Shrbimit Informativ Shtetror dhe t Kshillit t Ministrave. N kt seanc dgjimore morn pjes edhe prfaqsues t institucioneve ndrkombtare, si OBDAT dhe EURALIUS”, - deklaroi pas mbledhjes kreu i komisionit, Leonard Demi.


Ndryshimi


N shqyrtimin nen pr nen, Komisioni i Siguris vendosi vetm t bj nj ndryshim nga varianti i kaluar n Komisionin e Ligjeve. Bhet fjal pr paragrafin numr 10 t nenit 3. N pikn e kaluar n Komisionin e Ligjeve prcaktohet q “SHISH, n prmbushje t detyrave t tij, me plqim t Kryeministrit, bashkpunon me shrbime t vendeve t tjera dhe mbledh informacion rreth veprimtaris s tyre, kur kjo sht e nevojshme. Procedurat pr raportimin dhe marrjen e plqimit prcaktohen me vendim t Kshillit t Ministrave”. Deputett vendosn q n kt pik, drejtori i SHISH-it duhet t marr plqimin n parim t Kryeministrit dhe jo plqimin e tij pr t bashkpunuar apo me shrbime t vendeve t tjera. Ky ishte ndryshimi i vetm i
n projektligjin pr SHISH-in e nga deputett e djatht u konsiderua m shum pavarsi institucionale pr SHISH-in. “Gjat diskutimit, komisioni bri disa ndryshime t rndsishme, q forcojn m tej pavarsin e ktij institucioni (paragrafi 10, neni 3), standardet demokratike dhe transparencn e tij n prputhje me krkesat e vendeve t NATO-s. Kto ndryshime rritin m tej veprimtarin e SHISH-it n prputhje me krcnimet e sotme q i bhen siguris son kombtare dhe m gjer, si pr shembull armt brthamore n mas”, - konfirmoi m tej kreu i komisionit, Leonard Demi. Ndryshime t tjera nuk u bn n projektligj, duke sanksionuar m tej se kreu i SHISH-it do t zgjidhet 60 dit pas hyrjes n fuqi t ktij ligj.


Projekti parashikon q ditn e enjte projektligji do t kaloj n seancn plenare. Ai u kundrshtua nga ambasadori amerikan n Tiran John Withers si dhe nga opozita.Neni 3 i projektligjit t SHISH-it, ndryshon paragrafi “h”Shrbimi Informativ i Shtetit kryen detyrat e mposhtme:a) Mbledh informacion dhe kryen veprimtari zbulimi pr aktivitetet q zhvillohen jasht vendit, n funksion t sigurimit kombtar;


b) Mbledh informacion dhe kryen veprimtari kundrzbulimi brenda vendit pr ruajtjen e integritetit, t pavarsis e t rendit kushtetues;


c) Mbledh informacion pr terrorizmin, pr individ, grupe apo organizata q mbshtesin e financojn at;


d) Mbledh informacion pr prodhimin, trafikimin e armve, e lndve narkotike, trafikimin e qenieve njerzore, si dhe krimeve kundr mjedisit;


e) Mbledh informacion q i shrben zbulimit apo parandalimit t krimit t organizuar, kontrabands, pastrimit t parave, si dhe korrupsionit t personave q ushtrojn funksione publike kur ky korrupsion cnon sigurimin kombtar;


f) Mbron sigurin e veprimtaris s vet, t informacionit, t punonjsve, t aseteve dhe t tekniks me mjete t prshtatshme, duke prfshir verifikimin e kualifikimin e kandidatve, t t punsuarve e t kontraktuesve.


g) Kryen certifikimin e personave (Vetting), sipas prcaktimeve prkatse ligjore;


h) Kryen veprimtari mbshtetse tekniko - administrative, sipas nevojave, pr realizimin e funksioneve t msiprme.


SHISH, n prmbushje t detyrave t tij, me plqim t Kryeministrit, bashkpunon me shrbime t vendeve t tjera dhe mbledh informacion rreth veprimtaris s tyre, kur kjo sht e nevojshme. Procedurat pr raportimin dhe marrjen e plqimit prcaktohen me vendim t Kshillit t Ministrave (n kt paragraf vendoset fjala n parim).


Pr realizimin e funksioneve t msiprme, Shrbimi Informativ i Shtetit, ruan raporte t drejta ndrmjet nevojs s sigurimit t informacionit t domosdoshm dhe respektimit t t drejtave dhe lirive themelore t njeriut.


Ligjshmria dhe objektiviteti jan parimet baz t puns s Shrbimit Informativ t Shtetit.


Shrbimi Informativ i Shtetit ruan sekretin lidhur me burimet, identitetin e bashkpuntorve, metodat e puns si dhe informacionin e klasifikuar sekret shtetror, n prputhje me legjislacionin n fuqi”.