Mjekt e Qndrs Spitalore Universitare Nn Tereza n Tiran jan hedhur n nj grev nj orshe pas plagosjes s kolegut t tyre, shefit t pavionit t Kardio-kirurgjis, Ali Refatllari. Protesta e paralajmruar u shoqrua me nj konferenc pr shtyp nga mjekt m t moshuar n QSUT. Gjat ksaj proteste nuk do t kryhet asnj operacion.Mjekt dnuan aktin kriminal ndaj profesor Refatllarit. Sulmi nuk ishte i rastsishm. Ishte kulmi i dhuns ushtruar ndaj bluzave t bardha. Ne ndjehemi t pambrojtur. Kemi punuar me heroizm dhe kur shteti u shprb, por dhunohemi nga politika, media dhe shoqria. Sistemin e kalbur n sistemin mjeksor, prgjegjsi e shtetit, e paguajn mjekt deklaruan ndr t tjera bluzat e bardha.Ata krkuan nga shteti rritjen e siguris, nj ligj pr mbrojtjen e bluzave t bardha, ndryshimin e sistemiit shndetsor dhe dyfishimin e pagave.Greva e mjekve t QSUT-s ka ngjallur reagime dhe nga bluzat e bardha t qyteteve t tjera. N Elbasan, Shkodr dhe Kor mjekt jan hedhur gjithashtu n protest.