brbrLamtumira e fundit legjendes se boksit Muhamed Ali do ti jepet diten e premte Familjaret njoftuan se kushdo qe deshiron do te kete mundesine ta nderoje ne vendlindjen e tij Luisvill ne Kentaki ku do te mbahet nje procesion dhe funerali pas nje ceremonie private diten e enjte Nje fjalim perpara te pranishmeve do te mbaje ish-presidenti amerikan Bill Clinton por edhe komediani amerikan Billi Kristell dhe gazetari sportiv Brajant Gambell Muhamed Ali u nda nga jeta nje dite me pare ne moshen 74-vjecare pas problemeve me frymemarrjen te komplikuara si pasoje e semundjes se parkinsonit nga e cila vuante Ish-Kampioni i botes ne peshat e renda eshte vleresuar si sportisti me i madh i shekullit te fundit Gjate karrieres se tij Muhamed Ali siguroi 56 fitore dhe vetem 5 humbje duke u bere boksieri i pare qe fitoi tre here titullin boteror ne peshat e rendabrbrbr