Ndersa ne Afganistan NATO-ja nis terheqjen e trupave per Kosoven ende smund te behet fjale. Ne fakt kontigjenti gjerman i trupave te KFOR-it duhej te reduktohej ne mase por pas trazirave vitin e kaluar si pasoje e te cilave u plagosen edhe disa ushtare gjermane tani nuk mund te shtrohet opcioni i pakesimit te trupave tha ministri gjerman i Mbrojtjes Thomas de Maizire per televizionin gjerman ARD te premten. Situata atje vazhdon te jete e veshtire. Tani per tani une nuk shoh asnje mundesi per terheqjen e trupave te metejshme. Kesisoj rreth 1400 ushtare te ushtrise gjermane Bundeswehr do tu duhet te vazhdojne te qendrojne ne rajon ashtu si edhe pjeses tjeter te trupes se KFOR-it te perbere nga rreth 6000 ushtare.Bildunterschrift Groszligansicht des Bildes mit der Bildunterschrift Ministri i Mbrojtjes Thomas de MaizireZgjidhja vetem permes dialogutMinistri gjerman i Mbrojtjes Ushtaret vetem mund ta stabilizojne situaten por problemin mund ta zgjidhe vetem politikane radhe te pare permes bisedimeve mes Kosove dhe Serbise ne te cilat Bashkimi Evropian ka nje rol drejtues. Ne menyre te ngjashme e vlereson situaten edhe Sekretari i Pergjithshem i NATO-s Anders Fogh Rasmunsen sipas te cilit eshte me rendesi jetike vazhdimi i dialogut mes Prishtines dhe Beogradit Ky dialog ofron nje mundesi historike per ndertimin e nje te ardhmeje me te mire dhe palet negociuese duhet ta shfrytezojne kete mundesi.Sa i perket Afganistanit NATO-ja deshiron qe ky vend ta marre vet ne dore te ardhmen e vet. Aleanca synon qe deri ne vitin 2014 kompetencat e sigurise dhe rendit ti kalojne teresisht ushtrise dhe policise afgane. Presidenti i Frances Nicola Sarkozy ka deklaruar se Franca do ti terheqe trupat luftarake qysh ne vitin 2013. Edhe sekretari amerikan i shtetit per Mbrojtjen Leon Panetta u shpreh per terheqjen e trupave nga Afganistani ne vitin 2013. Nderkohe qe ministri britanik i Mbrojtjes Philip Hammond i permbahet planeve per terheqjen e trupave deri ne vitin 2014 pasi te jete stabilizuar gjendja ne vend.Autor ARD ZDF/Vilma Filaj-BallvoraRedaktoi Lindita Arapi