Ora 13: 33 Presidenti Bamir Topi me nj fjalim emocionant ka prshndetur vendimin e sotm t vendeve antare t NATO-s, pr ftesn n Aleanc t Shqipris duke e cilsuar at si nj arritje t gjith klass politike shqiptar, pozit dh eopozit si dhe nj merit pr popullin shqiptar.Shqipria sot dshmon se liria dhe demokracia jan virtyte edhe t atyre vendeve q deri dy dekada m par e kishin kthyer dhunn n institucion kundr liris dhe demokracis. Sot Shqipria shkputet nga e kaluara e saj. Ajo ndodhet tashm n rrugn e saj t pakthyeshme pr t ndrtuar nj shtet demokratik t s drejts, theksoi Topi.Reformat politike, ekonomike, modernizimi i institucioneve, lufta kundr trafiqeve dhe korrupsionit jan proese t pandashme pr nj vend antar t NATO-s. Shqipria sht e gatshme t bhet pjes e politiks s siguris s Aleancs. Shtrirja e NATO-s n Ballkan tkurr pasigurin n rajon dhe n mbar kontinentin evropian, vijoi m tej kreu i shtetit.Shqipria nprmjet politikave t saj euroatlantike, do t mbshtes integrimin e Republiks s Kosovs sipas kritereve t ofruara nga NATO. Ne do t japim konsulencn ton gjithashtu edhe pr Bosnje Hercegovinn, Malin e Zi dhe Maqedonin si dhe kontribut pr Serbin. Shqipria tashm ndodhet prkrah atyre vendeve q vlerat e liris dhe demokracis i kan si busulla orientimi. Ne jemi krenar pr kt akt, prfundoi presidenti shqiptar n Bukuresht.///start///Ora 13: 15 Shqipria n NATO, Bush: Shqipria dhe Kroacia e merituan, gati pr sfidat tonaPresidenti amerikan George Bush ka thn n Bukuresht se me hyrjen e Shqipris dhe Kroacis n NATO, Aleanca pr Atlantikun e Veriut ka avancuar n idealet e saj pr nj bot m t sigurt.Kemi mbrojtur dhe kemi dhn mbrojtje pr vendet e vuajtura. NATO ka prfshir dhjet vende t pas perdes h hekurt, kjo na ka shtuar forcn

dhe e kan
Aleancn t prgatitet pr sfidat e ardhshme. Jam i knaqur q Aleanca ka ftuar Shqiprin dhe Kraoacin, pasi kto vende kan demonstruar vullnet n mbajtjen e reformave. Kto vende jan gati pr prgjegjsit e NATO-s, deklaroi Bush.Ai u ndal edhe n shtjen e mos ftess Maqedonis. T zgjidhen problemet e emrit q Maqedonia t hyj sa m shpejt n Aleanc, pasi mezi e presim ditn kur ajo t bhet pjes e jona, vlersoi Bush.Ai shtoi se zgjerimi i NATO-s do t vazhdoj dhe se Aleanca pret ata q bhen gati pr sakrfifica pr arritjen e paqes dhe siguris.///start///Ora 12: 35 Mbrrin ftesa historike: Shqipria n NATOSekretari i Prgjithshm i NATO-s, Jap De Hop Shefer, ka prshndetur antart m t rinj t Aleancs s Atlantikut Verior, Shqiprin dhe Kroacin, gjat konferencs pr shtyp prpara m shum se 1000 gazetarve n Bukuresht.Dyert e Aleancs jan t hapura pr vendet demokratike n Evrop, tha Shefer. Shefer bri me dije se Maqedonia nuk mori ftes zyrtare pr antarsim n NATO. Ftesa pr Maqedonin pr antarsim n NATO sht shtyr, deri n momentin kur vendi do ta zgjidh kontestin rreth emrit me Greqin fqinje, deklaroi n konferencn pr shtyp Shefer.Ndrkoh, konferenca pr shtyp sht ndjekur edhe n ambjentet e Kuvendit ku deputett shqiptar duartrokitn marrjen e ftess pr antarsim. Flamuri blu i NATO-s u ngrit n ambjentet e Kuvendit t Shqipris, prbri atij kuqezi shqiptar.///start///Ora 10: 49 Nisin punimet e Samitit, Shqipria pret ftesnKshilli i Atlantikut t Veriut n takimin q filloi sot hert n mngjes pritet t miratoj vendimin final pr ftesat pr antarsim pr Shqiprin dhe Kroacin, ndrsa ftesa pr Maqedonin jozyrtarisht pritet t shtyhet pr shkak t vetos greke.N takimin e mbrmshm shefat dhe kryeministrat e 26 vendeve antare t NATO-s kan arritur konsensus t plot pr ftesat pr Shqiprin dhe Kroacin, ndrsa pr Maqedonin kjo shtje duket se do t shtyhet pr shkak t moszgjidhjes s kontestit t emrit me Greqin dhe refuzimin e ksaj t fundit.Ndrkoh, Kuvendi shqiptar sht mbledhur n seanc parlamentare ku do t prcillen drejtprsdrejti punimet e samitit dhe asti i marrjes s ftess historike n NATO.