Bruksel (start)- N Bruksel sht zhvilluar nj takim i Komitetit t Komitetit t Lart t NATO-s me Shqiprin. Takimi u zhvillua n formatin 26+1, pr prezantimin e ciklit t 10-t t Planit t Veprimit pr Antarsimin e Shqipris n NATO.Delegacioni shqiptar i prbr nga prfaqsues t institucioneve, kryesohej nga Koordinatori Kombtar pr Integrim n NATO, z. Glori Husi. N fjaln e tij z. Husi paraqiti arritjet m t rndsishme t ciklit t fundit, si dhe objektivat pr vitin n vijim n luftn ndaj korrupsionit dhe krimit, reformn zgjedhore, n drejtsi, ekonomi, ushtri dhe shtje t siguris s informacionit t klasifikuar.Vendet antare t NATO-s vlersuan prparimin e dukshm q ka
Shqipria n drejtim t reformave dhe vun theksin n finalizimin e reforms zgjedhore dhe n drejtsi. Ata shprehn bindjen se n Samitin e ardhshm t NATO-s, n prill 2009, Shqipria do t marr pjes si antare me t drejta t plota.