N Tiran, karburanti sht m i shtrenjt se n zonat bregdetare. Ky diferencim n mime duket se vjen nga rrija e krkes oferts n kt zon. Q nga Saranda e deri n Tiran evidentohet se ndryshimi n mimin e shitjes s nafts Diezel-1 (Eurodiezel), dhe benzins, varion nga 5-8 lek pr litr, edhe pse ato mbajn t njjtat emra t firmave grosiste. Nj vit m par, mimet m t larta t karburanteve ishin n aksin rrugor t vijs bregdetare, kt vit ndodh e kundrta. Ato jan m t larta n pikat e karburanteve n Tiran. N aksin rrugor Sarand-Himar, tendenca pr mimet m t larta arrin n qytetin e Himars. Kshtu ndrsa n Sarand, D-1 shitej me 167 lek/litr, D-2 me 165 lek/litr dhe benzina me 166 lek/litr, n tre pikat e tregtimit t karburanteve n Himar, D1 shitej me 170 lek/litr, D2 me 168 lek/litr dhe benzina me 169 lek/litr.N aksin rrugor Vlor-Durrs n t gjitha pikat e tregtimit t karburanteve mimet e shitjes pr D1-shin variojn nga 168-166 lek/litr, por tendenca flet pr uljen e mimit prgjat autostrads sa m shum q i afrohesh qytetit t Durrsit. N Durrs mimet variojn nga 166-165 lek/litr pr naftn D-1, n 162 lek/litr pr D-2 dhe 160 lek/litr pr benzinn. N Tiran, nafta D-1 (eurodiezel), vazhdon t shitet me 169-170 lek/litr, D-2 me 167 lek/litr dhe benzina me 167 lek/litr.

Shoqata e grosistve t tregtimit t karburanteve ka deklaruar s fundi, se mimet do t ulen me 5