Pjesa opozitare e Partis Demokristiane e Nard Ndoks, duke iu bashkuar opozits, ka krkuar q shteti t ndal presionin ndaj prokurores Ina Rama. N deklaratn pr shtyp, thuhet se kjo forc politike po ndjek me shqetsim konfliktin e thelluar midis institucioneve dhe presionin e qeveris ndaj Prokurores s Prgjithshme.Sa her q ka shtje t prfolura pr tu hetuar, shteti mobilizon t gjith mekanizimet e ti n luft me prokuroren e Prgjithshme Ina Rama, pavarsisht se kjo mazhoranc dha asaj mandatin e kryeprokurores dhe i krkoj asaj n luft t pa kompromis me korrupsionin dhe krimin e organizuar, tha Ndoka, gjat nj takimi me antart e mbetur t partis n Tropoj.