Tiran (Start)-Shqipria gzon nj imazh t mir tek ndrkombtart. Ky ka qen reagimi i Ministris s Punve t Jashtme pas deklaratave t zyrtarve socialist lidhur me kt shtje. Prmes nj deklarate pr shtyp, Drejtoresha e Kabinetit t Ministrit t Punve t Jashtme, Elvana Zhezha, u shpreh se deklarata e Partis Socialiste reflekton munges t thell prgjegjsie dhe vullnet pr t shtrembruar t vrtetat dhe realitetin e sotm mbi Shqiprin dhe imazhin e saj n bot. Ajo prmendi raportet e disa organizmave ndrkombtar t cilt vlersojn progresin e Shqipris gjat ktyre viteve. Sipas saj, n raportet e Banks Botrore mbi klimn e Bisnesit; Raporti i Transparency International pr korrupsionin n Europn Juglindore; Raporti i Kombve t Bashkuara pr kriminalitetin; Raporte t vendeve fqinje si ato t autoriteteve italiane mbi interceptimin e trafiqeve t paligjshme,Prqasja me zero-tolerance ndaj krimit t organizuar nprmjet montimit t mbi 200 organizatave kriminale dhe vnia para drejtsis i mbi 850 personave t prfshir n to, goditjeve shkatrruese t linjave t narkotrafikut dhe atyre t qnieve njerzore dhe kontrollit t integruar t kufijve , e ka shndrruar Shqiprin n 3 vjet nga nj enklav e krimit t organizuar n nj ndr vendet m t sigurta t Rajonit, tha Zhezha.Duke vlersuar punn e qeveris shqiptare, ajo vijoi me gjat ktyre tre viteve t mazhorancs s djatht, jan shkputur nga kthetrat e korrupsionit mbi 4 miliard dollar t cilat i jan rikthyer qytetarve Shqiptar, n formn e investimeve publike, rritjen e rrogave, pensioneve dhe shrbime.

Reformat e ndrmarra n luftn ndaj krimit t organizuar dhe korrupsionit dhe rezultatet e ktyre reformave, jan cilsuar dhe cilsohen rregullisht nga prfaqsuesit m t lart t Bashkimit Europian dhe Shteteve t Bashkuara t Ameriks si nj shembull frymzimi pr vendet e tjera.Shqipria nnshkroi MSA me BE-n, ratifikimi i s cils nga t gjith vendet antare prfundon s shpejti. Shqipria mori ftesn pr antarsim n NATO dhe s shpejti pret t bhet antare me t drejta t plota. Kt vit hyri n fuqi marrveshja pr lehtsimin e vizave dhe po kt vit nisi dialogu pr liberalizimin e vizave me BE-n, tha ajo.