Kryeministri i Kosovs, njhersh Kryetar i Partis Demokratike t Kosovs, Hashim Thai, ka pranuar se do t ket freskime n Kabinetin e tij.Sipas tij, prurjet e reja do t vijn nga i gjith spektri politik, por edhe nga shoqria civile.Ide dhe freskime do t ket vazhdimisht n Qeverin e Kosovs. Sjellje t kuadrove t reja dhe profesionistve do t ket nga i gjith spektri dhe shoqria civile, ka deklaruar Thai, n nj prononcim pr Top Channel.Kryeministri Thai ka folur edhe rreth rivalitetit mes PDKs dhe LDKs gjat fushats elektorale.Ne, edhe pse jemi n koalicion n nivel qendror, kemi pasur rivalitete, por n t njjtn koh edhe bashkpunim, ka thn Thai.Mendoj se kjo sht edhe madhshtia e demokracis. Kto rivalitete vetm sa i kan avancuar agjendat dhe programet pr nj pun t prbashkt, ka shtuar Lideri i subjektit m t madh n vend, PDK.Paralajmrimet e Kryeministrit pr ndryshime t mundshme n Qeveri, vijn pas tensioneve q u ngritn mes PDKs dhe LDKs, natn e 19 nntorit, kur zyrtar t partis s Thait kishin paralajmruar prishjen e koalicionit qeveriss me partin e Fatmir Sejdiut. Por, pas ndrhyrjes ndrkombtare, PDKja ishte trhequr nga krkesa pr prishjen e koalicionit me LDKn, duke u mjaftuar vetm me nj prej kushteve t saj - pr riformatizim t Qeveris. LDKja sht shprehur e gatshme q t bhen ndryshime n Qeveri, por gjithnj me aprovimin e saj t plot.Ndryshe, Kryeministri Hashim Thai, prmes nj deklarate pr media, ka vlersuar lart pjesmarrjen e qytetarve n raundin e dyt t zgjedhjeve lokale dhe mbarvajtjen e procesit zgjedhor, q, si thot ai, edhe n kt raund ka arritur standardet m t larta demokratike.Thai shpreh konsideratn e tij pr angazhimin e subjekteve politike n kt gar elektorale, duke i uruar t gjith kryetart e komunave t Kosovs pr mandatin e tyre t marr nga vullneti i lir i qytetarve t vendit.Me kto zgjedhje, Kosova ka kaluar suksesshm provn e funksionimit t demokracis dhe prsri ka dshmuar pjekurin e saj shtetrore, duke u
shembull i demokracis n rajon, theksohet n kt deklarat t Thait.