sht mbajtur dje n salln qendrore t hotel “Adriatikut” n plazh Durrs, konferenca e 10-t e Nefrologjis Kronike (smundjes s veshkave), e cila ka mbledhur mjek nga klinikat e vendit, si dhe profesort tan m t mir, por edhe tre profesor italian. Duke folur pr rndsin e ksaj konference, e cila qysh prej vitit 2000 zhvillohet rregullisht, profesor Selman Kodra deklaroi pr “standard” se “smundja e veshkave aktualisht sht nj sfid aktuale pr shoqrin. Kjo konference, e cila sht e 10-a q mbahet, ka nj rndsi t madhe, sepse sot smundja e veshkave sht nj problem i madh mjeksor dhe social, sepse sht shum e shpesht, madje m e shpesht nga far mendohet dhe me risqe t mdha. N drejtim t rrezikut q ajo mbart, duhet thn se ka risqe n dmtimin e sistemit kardiovaskular, pr zemrn dhe ent e gjakut, kjo situat ka edhe nj rndsi tjetr t veant, sepse sot n vitin e 10-t t saj, marrin pjes, ve profesorve tan, si prof. Nestor Thereska, edhe tre profesor apo m mir shkenctar nga Italia, si Francesco Locatelli, Antonio Santoro dhe Mauro Sazdelli”. Profesor Kodra tha m tej se “risia e ksaj konference t 10-t t Nefrologjis Kronike sht fakti se kjo smundje duhet t zbulohet sa m hert, n mnyr q t ndalohet ose ngadalsohet progresioni i saj, gj q do t bnte dy t mira: e para, mjeksore n drejtim t prmirsimit mjeksor, t jets s t smurit, dhe tjetra, sociale, duke e vonuar sa m shum mbrritjen e saj n stadin prfundimtar, pasi pr mjekimin e t cils prdoren metoda me kosto t madhe financiare”.