var fbShare url httpvizionplusalnegociatat-austria-mbeshtet-shqiperinesize smallbrbrPak dite para mbledhjes se Keshillit Europian vjen konfirmimi se Austria do te mbeshtese hapjen e negociatave per anetaresim Garancia eshte dhene ne Tirane nga ministrin federal te mbrojtjes dhe sporteve te Austrise z Hans Peter Doskozil gjate nje konference te perbashket per shtyp me Ministren e Mbrojtjes Mimi Kodheli brbr
brbrHans Peter Doskozil Austria e ka konstatuar mendoj une qe Shqiperia ka bere me shume sesa detyrat e saj te shtepise Mendoj qe Shqiperia ka bere hapa te rendesishem dhe hapa perpara si persa i perket situates ekonomike ashtu edhe situates me vendet e tjera Kjo vertetohet dhe kurorezohet me ate qe Shqiperia prej shume vitesh eshte vend anetar i NATO-s dhe shpresoj qe ne muajt ne vazhdim te celen edhe negociatat e anetaresimit Mendoj qe per kete ceshtje viti 2017 do te jete nje vit vendimtar Me lejoni tiu siguroj edhe njehere qe ne kete ceshtje Austria do ti jape mbeshtetje e duhur persa i perket kesaj ceshtjeje ne qoftese do te nevojitet mbeshtetja e Austrisebrbr
brbrMimi Kodheli Republika e Austrise eshte nje partner i Shqiperise dhe ne kete kendveshtrim ne do te vazhdojme angazhimin tone per te vijuar bashkepunimin ne fusha te ndryshme si integrimi evropian ekonomia programe te zhvillimit administrata publike edukimi shkenca dhe shoqeria civile pa lene pas dore sigurisht ate ushtarakebrbr
brbrDy homologet kane biseduar edhe rreth kontrollit dhe menaxhimit te emigracionit si dhe bashkepunimin mes dy vendeve tonabrbr
brbrbrbr


googletagpubadsdefinePassback10066666adxpvizionplus728x90 728 90display

br