Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu ka propozuar nj sr masash pr t prmirsuar klimn n marrdhniet mes Izraelit dhe palestinezve.

Lajmi njoftohet prej mediave izraelite sipas t cilave propozimi ka ardhur n nj bised telefonike mes sekretares amerikane t shtetit, Hillari Klinton dhe kryeministrit Netanyahu.

Gjithashtu t njjtat burime kan sqaruar edhe qndrimin e Izraelit pas polemikave n marrdhniet mes Tel Avivit dhe Uashingtonit n lidhje me ndrtimin e vendbanimeve t reja izraelite n Jeruzalemin Lindor.