5 sheshe qendrore t Tirans do t kthehen n sheshe parkimi, duke eleminuar kshtu trafikun e makinave dhe qarkullimin e kalimtarve. Duke filluar nga 15 gushti parkimi n disa prej rrugve qendrore do t jen me pages. Bashkia e Tirans ka
publik projetkin e ri pilot pr administrimin e ri t sistemit t parkimit me pages, i cili do t zbatohet fillimisht n dy zona kryesore t Tirans. Bulevardi "Dshmort e Kombit" dhe sheshi "Italia" prane stadiumit "Qemal Stafa".

Projekti pilot i Bashkis, parashikon dhe shndrimin n sheshe qendrore parikimi dhe n Bulevardin "Gjergj Fishta", nga ura e madhe e Dajtit deri tek ura "Dshmort e 4 Shkurtit", dhe q nga kryqzimi i rrugs "Myslym Shyri" me rrugn "Dshmort e 4 Shkurtit" deri tek ura e re e Bllokut. Projekti i msiprm parashikon fillimin e aplikimit t pagess s tarifs s parkimit, miratuar nga Kshilli Bashkiak i Qytetit. Kjo sht nj shifr tejet e lart, po t kemi parasysh se nj drejtues mjeti mund ta ler makinen pr shembull pr 8 or, dhe n kt rast do t paguaj plot 800 lek t rinj. Por, nse do t’i duhet ta bj prdit nj gj t till, ather ai del me t vrtet defiit. Ndrsa mimi sht mjaft i lart pr shum kategori qytetarsh, t cilt duhet t maten mir para se t parkojn n zonat e siprprmendura. Disa pika shitje do t vendosen n afrsi t vend-parkimeve publike me pages, t parashikuara n kt projekt pilot, n distanca t afrta, duke u mundsuar qytetarve lehtsin e pajisjes me bilet, n do moment q ata do t vendosin t parkojn mjetet e tyre n zonat e msiprme, zona t cilat do t jen t pajisura me sinjalistikn e nevojshme rrugore.