Nj dit para prfundimit t samitit pr klimn, negociatat rreth masave pr mbrojtjen e klims dhe financimin e tyre kan ngecur. Bisedimet pr nj projekt-marrveshje t drejtuar nga Presidenca daneze e Konferencs, u ndrpren gjat nats. Vendet n prag t industrializimit, para s gjithash Kina, kritikuan si t njanshm projektin i cili do t jet baza e vendimmarrjes pr 120 kryetart e shteteve dhe qeverive q po marrin pjes n samit. Polemika prqendrohet kryesisht n shtjet financiare dhe kufijt e lejuar t emetimit t gazrave t dmshm q dy ndotsit m t mdhenj, SHBA dhe Kina, po bllokojn. "Un i bj thirrje partnerve tan, SHBA-s dhe Kins, t bjn m shum q kjo konferenc t prfundoj me sukses", apeloi t mrkurn Presidenti i Komisionit t BE-s, Jose Manuel Barroso. Edhe kancelaria gjermane Angela Merkel paralajmroi ndaj pasojave dramatike n rast se n samitin e klims nuk do t arrihen rezultate. Vendet pjesmarrse, sipas OKB-s, duhet t zotohen q t reduktojn ngrohjen e globit n nivelin maksimal prej 2 grad Celcius.