Nis gjyqi per drejtorin e Teatrit BolshoiE enjte 07 Mars 2013 1034

p styletext-align justify margin 0in 0in 135pt Nis gjyqi per drejtorin e Teatrit BolshoiNje balerin ne Teatrin Bolshoi ne Moske dyshohet se eshte personi qe dogji me acid ne fytyre disa kohe me pare drejtorin Artistik te kompanise ndaj dhe sot ka dale perpara gjykatesSikurse raporton agjencia Reuters solisti Pavel Dmitrichenko tha perpara jurise se nuk e kishte planifikuar dicka te tille Ndersa policia ruse ka bere me dije se vete Dmitrichenko dhe dy persona te tjere kane pranuar te jene pergjegjes per sulmin Drejtori artistik i Teatrit Bolshoi u lendua rende ne muajin janar pasi i hodhen acid sulfurik ne fytyre duke i shkaktuar plage te renda kryesisht ne sy Ende sot ai vuan nga shikimi jo i paster ndersa ka qendruar per me shume se dy muaj per kurim te specializuar ne Gjermani ku iu nenshtrua edhe disa nderhyrjeve kirurgjikale 42-vjecari u sulmua brenda ambienteve te Teatrit Bolshoip
p