Regjistrimi, pranë sekretarisë së shkollës
Nis sot regjistrimi pr n shkollat e mesme. Pr rreth dy jav prindrit do t ken koh t regjistrojn fmijt e tyre pr t vazhduar shkolln e mesme. Kt vit shkollat do t hapin dyert n datn 6 shtator pr t filluar vitin e ri shkollor 2010-2011. T gjith nxnsit q kan prfunduar klasn e nnt, do t drejtohen pr regjistrim n shkollat e mesme, duke filluar nga dita e sotme.


Regjistrimi


N udhzimet e Ministris s Arsimit dhe Shkencs prcaktohet se regjistrimi n shkollat e mesme do t bhet n baz t ndarjes territoriale dhe jo kundrejt dshirs s nxnsve, kjo pr t evituar dyndjen e nxnsve drejt atyre shkollave q tashm kan nj "emr t mir". Pr t kryer regjistrimin, nxnsi duhet t paraqes n sekretarin e shkolls, ku do t vazhdoj t ndjek arsimin e mesm t prgjithshm, dftesn e shkolls 9-vjeare, si dhe nj certifikat personale.


Profesionalet


Ndrsa pranimet n shkollat profesionale, gjuhve t huaja, si edhe seksionet dygjuhshe italiane, do t bhen me konkurs, datat e t cilave priten t prcaktohen nga MASH. Pr t marr pjes n konkurs, kandidatt duhet t dorzojn n sekretarit e shkollave prkatse: fotokopje t noterizuar t dftess s lirimit, t firmosur n Drejtorin Arsimore Rajonale, certifikat lindjeje me fotografi t vulosur nga shkolla, ku kandidati ka marr dftesn e lirimit, si edhe krkes pr degn q do t studioj.


Kopshtet dhe erdhet


Kopshtet dhe erdhet publike do t elin dyert m 14 shtator, ndrkoh q shum prindr, t cilt ende nuk i kan regjistruar fmijt e tyre n institucionet parashkollore, kan afat deri m 12 shtator. Regjistrimi do t kryhet pran drejtorive arsimore t qyteteve prkatse bashk me dokumentacionin prkats. Pr t
regjistrimin e fmijs n erdhe apo n kopsht, prindrit duhet t dorzojn n zyrn e regjistrimit dy dokumente kryesore, q jan certifikata personale e fmijs, e pajisur me fotografi, e cila duhet t jet e tre muajve t fundit si dhe vrtetimin nga mjeku i lagjes pr gjendjen shndetsore q tregon se fmija i tyre i ka kryer vaksinat e detyrueshme. Krkimi i ktij vrtetimi shndetsor bhet me qllim q t shmanget prhapja e ndonj smundjeje nga njri fmij te tjetri, si dhe q prindrit t jen t qet pr shndetin e fmijs n kopsht. Por nse nj prind krkon ta regjistroj fmijn n nj kopsht tjetr, jasht njsis s tij bashkiake, nevojitet edhe vrtetimi q tregon se fmija sht banor i ksaj zone t Tirans. Pr kt inspektort sqarojn se prindrit jan pyetur pr kopshtin q kan pran shtpis s tyre. Nse ai kopsht sht i mbyllur, ather atyre u rekomandohen nga inspektort alternativa t tjera. Inspektort e Drejtoris Arsimore Tiran shprehen se para dats 10 shtator n do kopsht do t afishohen listat me emrat e fmijve q do ta frekuentojn at. T dhnat e do fmije q regjistrohet bashk me dokumentet e tij personale, drgohen n do kopsht ose erdhe. Pas prfundimit t drgimit t ktyre t dhnave do t bhet i mundur edhe detajimi i emrave n lista.