Ministri i Brendshm, Bujar Nishani,ka garantuar shqiptart se n zgjedhjet e vitit 2009 do t shkohet me karta identiteti. Duke e vlersuar kt si nj ndr projektet kryesore t qeveris Berisha, zoti Nishani u shpreh se ndihet i sigurt pr realizimin e tij duke vlersuar gjithashtu edhe punn e ekspertve q kan punuar.Ministri Nishani vlersoi gjithashtu edhe kompanit q kan marr pjes n tender q sipas tij jan me nj eksperienc ndrkombtare dhe VIP. Sipas Nishanit, tashm do t jen dit t tjera intensive t puns s Komisionit t vlersimit t Ofertave pr t studiuar t gjitha kto oferta nga pikpamja ekonomike, nga pikpamja teknike dhe e standardeve, duke ritheksuar edhe nj her q karta e identitetit dhe pasaporta biometrike, q jan n kt projekt, pra n variantin q ka paraqitur qeveria shqiptare, jan ndr m t mirat dhe me standardin m t lart t BE.Firmat t cilat paraqitn ofertat e tyre pr kt projekt, sipas Nishanit, jan Bundesdruckerei nga Gjermania, e cila e paraqet kt ofert s bashku me kompanin austriake S&T dhe me kompanin MOTOROLA nga SHBA. Oferta e dyt vinte nga kompania INDRA e Spanjs, e cila sht paraqitur n kt ofert s bashku me kompanin DATA CARD nga SHBA, SUN MICROSYSTEM dhe IBM.Oferta e tret vjen nga OBERTHUR e Francs, e cila sht s bashku me AKD t Kroacis. Oferta e katrt sht paraqitur nga kompania SAGEM e Francs, s bashku me Fondin Shqiptaro-Amerikan pr Ndrmarrjet. Oferta e pest nga Consorzio R.I.E, nj kompani italiane, e cila vjen s bashku me kompanit e tjera po italiane IDOM 2000,CSI Piemonte dhe SELEX, ndrsa oferta tjetr nga kompania belge ZETES, e cila po ashtu, vjen s bashku me nj kompani shum t madhe dhe me shum eksperienc nga Holanda, e quajtur GEMALTO.