Ministri i Brendshm Bujar Nishani ka theksuar nvojn e bashkpunimit midis pushteti vendor dhe atij qndror si dhe t institucioneve t tjera pr bashkpunim n mbrojtjen civile. Pjesmarrs N Konferencn Kombtare: Pr Mbrojtjen civile, zoti Nishani u shpreh se ky sht nj nga problemet m komplekse dhe pjes e rndsishme e sistemit t siguris. Pr kt arsye koordinimi e bashkrendimi i prpjekjeve pr parandalimin dhe prballimin e tyre, sht nj sfid me t ciln duhet t prballemi s bashku. Kt e tregon dhe kjo konferenc, prfaqsimi dhe larmia e institucioneve t prfaqsuara, duke filluar nga Kuvendi, Ministrite, Komuniteti Shkencor, Prefektt e qarqeve, Prfaqsuesit e pushtetit vendor, Prfaqsues t vendeve t tjera si dhe t organizmave ndrkombtare t cilat gjej rastin ti falenderoj pr ndihmn q kan dhn pr Sistemin e Mbrojtjes Civile n Shqipri dhe n t njejtn koh i ftoj q dhe n t adhmen t punojm s bashku pr reduktimin e rreziqeve n prmbushje t detyrimeve t Planit t Veprimit t OKB-s, Hyogo 2005 2015, si dhe arritje e standardeve q burojn nga plani i veprimit pr antarsimin e vendit n NATO dhe prmbushjen e detyrimeve t MSA-s..Sipas tij, Shqipria sht nj vend i ekpozuar ndaj tyre ku spektri i fatkeqsive sht mjaft i larmishm, duke filluar nga fatkeqsit natyrore e deri tek ato t dors s njeriut.Bumi i ndrtimeve, lvizja e madhe e popullsis, shfrytzimi pa kriter i toks, neglizhenca n masat parandaluese, dmtimi masiv i pyjeve dhe strukturat e Shrbimit t Emergjencave Civile akoma t pa konsoliduara mir jan disa nga fenomenet q ministri Nishani theksoi si probleme q e bjn Shqiprin m t prekshm ndaj faktkeqsive t t gjith shkallve.Ministri Nishani vuri theksin edhe n aksidentet rugore q sipas tij jan n shifra alarmante. Mesatarisht do vit n vendin ton, vetm nga aksidentet rrugore humbin jetn mbi 300 persona, shifr kjo mjaft e lart krahasuar me vendet e tjera. Nj numr akoma m i madh njerzish t prfshir n kto aksidente bhen prkohsisht ose prgjithmon t paaft, duke mos llogaritur ktu dmt ekonomike q jan dhe kto mjaft t larta, tha ai.Zoti Nishani paraqiti dy alterantiva pr zgjidhjen e probleme q kan t bjn me mbrojtjen civile. Sipas tij, kta jan s pari: ngritja e Sistemit t Integruar t Komunikimit dhe Lajmrimit m sinjal unik 112 dhe s dyti forcimi i strukturave planifikuese, koordinuese, monitoruese dhe operacionale duke filluar nga ato lokale deri n qendr, me synim parandalimin dhe reduktimin e rreziqeve si dhe ndrhyrjen e integruar t t gjith kapaciteteve n prballimin e emergjencave civile.