Regjistrimet n kopshte e erdhe, prindrit, probleme me mungesn e dokumentacionit

Qendrat e minibashkive n kryeqytet edhe kt vit kan qen t zn me pun n prag t nisjes s shkolls, kopshteve e erdheve. Prindrit qndrojn n radh, krijojn radh pr t marr dokumente identifikimi, por edhe pr t paguar taksat vjetore, t cilat nse nuk shlyhen ather qytetari i interesuar nuk mund t pajiset me asnj mjet identifikimi apo dokumentacion tjetr q t vrtetoj vendbanimin e tij. Nj pjes e prindrve kto dit ka krkuar pran minibashkive dokumente si vrtetim banimi, certifikat personale e certifikat familjare pr t regjistruar fmijt n kopshte e erdhe. T tjer kan krkuar thjesht nj vrtetim banimi, pr ta dorzuar pran administrats s kopshtit, erdhes apo shkolls, si prov pr vendbanimin. Ky sht kriteri baz pr t’u regjistruar n nj nga institucionet e arsimit parauniversitar. Ndrkoh q pr erdhet dhe kopshtet nevojitet edhe dokumenti i cili vrteton se fmija ka kryer dhe ka prfunduar ciklin e vaksinave. Nj pjes e prindrve q nuk kan paguar tasat vendore kan qndruar pr nj koh m t gjat n radh ose kan shtyr regjistrimin pr shkak t pagesave t prapambetura dhe shifrave t larta t taksave t papaguara ndr vite. Nj pjes e njsive bashkiake ka dhn dokumente edhe duke pranuar pagesn e gjysms s detyrimeve vjetore q ka pr t shlyer do familje q jeton n kryeqytet. T tjera kan qen strikte duke lshuar certifikata apo vrtetime vetm pas shlyerjes s plot t taksave vendore. Sakaq, nj pjes e mir e minibashkive t kryeqytetit kan punuar nn trysnin e fluksit t qytetarve, t cilt duan t mbarojn pun shpejt n t gjitha oraret e dits. Prindr t cilt nuk kan qen t informuar jan detyruar t drejtohen n institucionet e arsimit pr shkak t mungess s dokumentacionit. N t gjitha rastet pr fmijt e erdheve krkohet vrtetim i prfundimit t kalendarit t vaksinimit, certifikat dhe vrtetim banese. Ndrkoh q pr 9-vjeare dhe gjimnazet nevojitet vrtetimi i banimit, por edhe dftesa e vitit t fundit.
#