Kthimi n Kosov sht filmi dokumentar fitues n edicionin e kaluar t Festivalit Ndrkombtar t Filmit Dokumentar pr t Drejtat e Njeriut Nj Bot. Ata q nuk kan pasur mundsi ta shohin kt film vitin e kaluar, do ta ken rastin ta shohin sot (e mrkur) pas hapjes s festivalit n ora 19:00 n kineman ABC.Prej dats 16 deri m 20 dhjetor mund ti shihni n ekranin e madh t kinemas ABC 28 filma dokumentar, t realizuar n vende t ndryshme t bots.Nj bot/One World organizohet n Prishtin nga Kshilli pr Mbrojtjen e t Drejtave dhe Lirive t Njeriut (KMDLNj) q nga viti 2000 duke qen pjes e Festivalit Jeden Svet/One World me seli n Prag. N nnt edicionet paraprake t Festivalit NJ BOT n Prishtin jan shfaq rreth 250 filma dokumentar me tema t shkeljeve drastike t t drejtave t njeriut aneknd globit. Festivali synon ti promovoj t drejtat e lirit e njeriut dhe demokracin, por edhe t nxis debate kuptimplote pr shtje si t drejtat e njeriut, shoqria civile, politika e jashtme, politika ambientale e kshtu me radh.Shklzen Gashi, organizator i ktij festivali ka thn se ky edicion sht m i kompletuar se edicionet e kaluara.Kt vit sht
przgjedhja e filmave kualitativ e jo vetm grumbullimi i tyre. Nga konkurrenca e 52 filmave jan przgjedhur vetm 28 prej tyre, pasi kt vit edhe kriteret kan qen m rigoroze. N kt edicion gjithashtu do t behn edhe tri debate pr t drejtat e njeriut, ka treguar Gashi.Juria e ktij edicioni prbehet nga regjisori Bekim Lumi, regjisorja Blerta Zeqiri, Zejnullah Gruda, ekspert i t drejtave t njeriut, Vjollca Krasniqi, aktiviste pr t drejtat e grave si dhe Albin Kurti, lider i lvizjes Vetvendosje.N kt vit do t ndahen tri mime: mimi pr dokumentarin m t mir ndrkombtar, ai pr dokumentarin m t mir nga Kosova si dhe mimi special pr t drejtat e njeriut Adem Demai.