Nj ministre franceze ju ka thn myslimanve t ri, t cilt jetojn n Franc, se duhet t vishen si duhet, duhet t punsohen dhe ti japin fund prdorimit t gjuhs s shtrembruar.Politikant e majt n opozit kan cilsuar si raciste kto komente, t bra nga Ministrja pr Familje, Nadine Morano.Morano, e cila sht antare e qarkut t brendshm t presidentit t Francs, Nicolas Sarkozy, bri kto komente t hnn n nj qytet t vogl, n lindje t Francs, gjat debatit q u zhvillua pr identitetin kombtar.Ne nuk po vendosim n gjyq myslimant e ri. E respektoj situatn e tyre. Ajo q dshiroj sht q ata ta ndiejn vetn si francez, ngase jan francez. Dshiroj q ata ta dashurojn Francn, pasi q jetojn ktu, t punsohen dhe t mos e flasin gjuhn e shtrembruar, kishte deklaruar Morano.Grupet kundr racizmit dhe politikant socialist kan akuzuar Moranon se po nxit tendosjet racore dhe kan krkuar q qeveria ti jep fund debateve kundrthnse pr identitetin kombtar francez, para se ky debat t provokoj ndonj prplasje.sht ky nj operacion politik, i cili ka pr qllim q t ndrsej francezt kundr njri-tjetrit dhe q t krijoj nj luft t kulturs dhe identitetit, deklaroi parlamentari socialist, Arnaud Montebourg.