Kryeministri Berisha deklaroi se njohja e pavarsis s Kosovs nga Kina, do t ishte nj kontribut shum i rndsishm i ktij vendi t madh pr paqen dhe stabilitetin n rajon. Kreu i qeveris, shtjen e Kosovs e ka konsideruar nj pik t pandryshuar t axhends s tij ndrkombtare, duke shtuar se kt shtje e diskutoi me kryeministrin kinez dhe prfaqsues t Partis Komuniste t Kins."Pikpamja ime sht se Kina nuk ka qen bashkautor n padrejtsin e madhe historike q iu b Shqipris dhe shqiptarve nga fuqit e mdha t fillimit t shekullit q shkoi dhe n kt kontekst njohja e Kosovs do t ishte nj kontribut shum i rndsishm i ktij vendi t madh n paqen dhe stabilitetin n rajon", u shpreh Berisha gjat konferencs s sotme pr shtyp.