Organizata e Kombeve t Bashkuara u ka
thirrje vendeve si Irani, Birmania dhe Vietnami q t’i japin fund torturs npr burgje. Sekretari i Prgjithshm Ban Ki Mun tha se 50 shtete ende nuk kan nnshkruar konventn ndrkombtare kundr torturs t vitit 1987. Ai u bri thirrje shteteve t hapin burgjet pr kontroll nga ana e OKB-s.