Kombet e Bashkuara kan dhn alarmin pr rritjen e prdorimit t lndve narkotike, sidomos n vendet e varfra dhe ato pak t zhvilluara. N ditn ndrkombtare t drogs, me moton “Mendo pr shndetin, jo pr drogn”, Sekretari i Prgjithshm i OKB-s, Ban Ki Mun paralajmroi se rritja e prdorimit t lndve narkotike mund t shkaktoj dme t mdha n sistemin shndetsor, sidomos n vendet e Afriks Perndimore, ku vihet re nj hapje e ktij tregu. Ekspertt u kan
thirrje vendeve t ndrmarrin masa shtes pr rritjen t rritur bashkpunimin. N raportin e fundit pr vitin 2010, OKB thekson se prdorimi i lndve narkotike po lviz drejt tregjeve t reja, si jan Nepal dhe Bangladesh etj. Por tregjet jan vn gjithashtu, n krkim t drogave t reja. Raporti thekson nj rnie t prodhimit t opiumit n Afganistan. Vitin q lam pas prodhimi i kokains shnoi nj rnie me 18 %. Tregu botror i heroins i vlersuar 55 miliard dollar vazhdon t jet i prqendruar n Afganistan, Rusi, Iran dhe disa vende t Europs Perndimore, edhe pse n kto t fundit nuk shihet lvizje e tregut. Kto vende konsumojn vetm gjysmn e prodhimit. Kokaina-thuhet n raport, - ka gjetur rrug t reja pr t arritur n tregjet europian, dhe kjo pikrisht nga vendet e Afriks. OKB thot se m shqetsues sht fakti se numri i njerzve q prdorin stimulant dhe lloje t lehta drogash, po rritet n mnyr alarmante. Shifrat kan tendenc t arrijn n mbi 40 milion prdorues.