Qeveria turke synon t marr lejen e parlamentit pr t hyr n Irak, me qllimin pr t luftuar rebelt kurd. Kryeministri Rexhep Tajip Erdoan tha dje se krkesa prkatse mund t dorzohet n parlament kt t enjte.

undefined undefined Votimi mund t zhvillohej javn e ardhshme. Ankaraja krkon t hidhet n veprime tejkufitare kundr antarve t Partis s ndaluar Puntore Kurde dhe i akuzon SHBA se po bjn n Irak shum pak kundr sulmeve kurde. Por si Uashingtoni ashtu edhe Bashkimi Evropian e paralajmrojn Turqin pr ndrhyrjen ushtarake n territorin irakian.Kryeministri kurk Rexhep Tajip Erdoan i prmbushi pritjet e opinionit turk pas nj takimi me shefin e shtabit t prgjithshm Jashar Byjykant dhe paralajmroi 'veprime t ashpra kundr terroristve'. Ai nuk prjashtoi as operacionet tejkufitare kundr PKK-s. Pas fests s Ramazanit n fundjavn fundjav pritet miratimi prej parlamentit n Ankara i ofensivs s prmasave t mdha.

Kristiandemokrati Rupreht Polenc Kryetari i komisionit pr politikn e jashtme n parlamentin gjerman, kristiandemokrati Rupreht Polenc, thekson opinionin se konflikti me kurdtnuk mund t zgjidhet vetm me mjete ushtarake, por n t njjtn koh ai i bn thirrje qeveris irakiane q t veproj kundr PKK-s: 'Natyrisht q sht prgjegjsi e qeveris irakiane dhe e organeve kompetente n Irakun verior q t sigurojn q prej territorit irakian t mos reflektohen rreziqe pr sigurin e vendeve fqinje. Ndaj krkesa i drejtohet natyrisht edhe autoriteteve n Irakun verior, qeveris qendrore irakiane, q t'u bjn t qart t gjith njerzve q qndrojn n Irak se nuk lejohen sulmet e armatosura n vendet fqinje.Kryetarja e t gjelbrve, Klaudia Rot, trheq vmendjen tek fakti q deri tani Iraku verior ishte pjesa m e qndrueshme e vendit dhe mendon se destabilizimi i rajonit kurd nuk sht n interes t Turqis. Nga ana tjetr ajo shpreh mirkuptim pr reagimet e ashpra n Turqi ndaj sulmneve gjithnj e m t shpeshta t PKK-s: 'Fillimisht dua t them se sulmet dhe atentatet terroriste t ditve t fundit n Turqi jan t vrtet t neveritshme, t pajustifikueshme, duhen dnuar. Pres q m n fund PKK-ja t ul armt dhe t kuptoj se me bomba nuk arrihen perspektivat politike.'

Socialdemokratja Uta Capf Si antare e komisionit pr politik t jashtme dhe si eksperte pr Turqin dhe kurdt socialdemokratja Uta Capf paralajmron pr rezistencn e vendosur t kurdve irakian kundr ndrhyrjes s Turqis n rajonin e tyre autonom dhe trheq vmendjen pr rrezikun e shkeljes s t drejts ndrkombtare: 'Duhet pasur parasysh se n fakt turqit prej vitesh kryejn her pas here ndjekje t tilla t PKK-s n Irakun verior, pra me forca ushtarake. Ktu ka nj dallim, kjo sht ndjekje pas nj sulmi t antarve t PKK-s dhe deri tani kjo sht toleruar n heshtje si e drejt e Turqis. Por paralajmrimi i tanishm do t thot me sa duket se ushtria krkon leje pr nj veprim ofensiv t prmasave t mdha kundr bazave t OKK-s. Kjo m duket krejt fatale, sepse nuk sht kurrsesi n prputhje me t drejtn ndrkombtare.'Ndrkaq parlamentart evropian n Bruksel e shprehn m qart refuzimin e tyre ndaj ndrhyrjes s Turqis n Irakun verior. Zvendskryetari i fraksionit socialist Jan Marinus Virsma paralajmroi pr konsekuencat pr bisedimet e antarsimit t Turqis n BE: 'N rast se do t ket operacion turk n terrirorin irakian pa plqimin e qeveris irakiane, jam i sigurt se do t shkaktohet nj kriz e madhe. Jo vetm sa i takon marrshnieve politike midis BE-s dhe Turqis, por edhe bisedimeve pr antarsimin. Megjithat, mendoj se paralajmrimet jan shum t qarta: Do t ishte nj gabim vrtet i madh i Turqis n qoft se do t sulmonte Irakun verior.'