Socialistt do t marrin pjes n seancn e pasdites vetm n 60 minutat e para, ku jan parashikuar diskutimet e lira. Grupi parlamentar i mbledhur n selin roz n mesdit, ka vendosur q do t jen 12 deputet t cilt do t diskutojn, nga nj prfaqsues pr do qark. Diskutimet ashtu si sht vendosur dhe n asamblen e fundit kombtare do t jen t prqendruara vetm n krkesn e socialistve pr trasparencn e zgjedhjeve t qershorit. Pas ksaj ata do t ln salln e Kuvendit pr t mos marr pjes n diskutimet, apo miratimet e projektligjeve t parashikuara n axhendn e punimeve plenare t pasdites s enjte. N kt mnyr, grupi parlamentar socialist respekton qendrimin pr t patur marrdhnie t kushtzuar me parlamentin.