Stina e re koncertore nis edhe per orkestren simfonike te Rtsh. Artdashesit e kesj muzike duket se kane ndjere mungesen e ketyre aktiviteteve, vjeshta rikthen gjallerine e jetes artistike ne kryeqytet. Idhtaret e muzikes klasike jane te paret që rendin për të ndjekur koncertin klasikPremiera u mbajt ne sallen e universiteteve te Arteve dhe heshtjen e thyen sonaten 6 te Rosinin per orkester harqesh.Ne pjesen e pare u interpretuan per here te pare vepra te kompozitores angleze Rokxana Panufnik, si kater sitinet ne Europe, “Vjeshte ne shqiperi”, “Dimri tibetian”, “Pranvere ne japoni” dhe vera indiane.Orkestra u drejtua nga Artan Licaj, ndersa si solist interpretoj lorenc radovani ne violine.Ne kete koncert nuk munguan edhe pjeset dedikuar kompozitorit te shquar italian Xhyzepe Verdit ne kuader te festiomeve te 200 vjetorit te lindjes.