Skema e re, PD shton një sekretar politik. Ndryshime në sekretariat dhe kryesinë e partisë
N fund t muajit prill, PD-ja do t mbledh Kshillin Kombtar pr zgjedhjet e reja n sekretariatin dhe kryesin e partis. N 19-vjetorin e themelimit t PD-s, demokratt mblodhn kuvendin e nnt kombtar. Organi m i lart drejtues rizgjodhi liderin demokrat, Sali Berisha, n krye t PD-s dhe miratoi ndryshimet n statutin e partis. Zgjedhjet e reja n parti, n nivelet e dyta dhe t treta, u ndrpren, fillimisht pr shkak t prmbytjeve n veri t vendit dhe m pas prej situats kaotike q PS-ja krijoi prmes bojkotit ndaj Parlamentit. Por ato do t bhen t mundura vetm ditt e fundit t ktij muaji. Burime brenda PD-s bjn t ditur se lideri Sali Berisha do t thrras brenda dy javve mbledhjen e forumit t lart t partis, i cili prmes votimit t fsheht do t zgjedh emrat e rinj t drejtuesve t partis n pushtet. KK-ja n baz t statutit t PD-s voton pr antarsin e re prej 25 vetash t Kryesis s PD-s si dhe sekretariatin, sekretarin e prgjithshm dhe dy nnkryetart e PD-s. Duket se Topalli, Patozi dhe Bode do t mbajn srish postet aktuale n parti, ndrkoh q nj gj e till nuk mund t thuhet me siguri pr pjesn e sekretariatit funksional t partis n pushtet. Gjithsesi, faza e tret e zgjedhjeve brenda partis n pushtet do t przgjedh m t votuarit e Kshillit Kombtar pr t drejtuar PD-n drejt nj mandati t ri 4-vjear. Burimet sqarojn se sht menduar edhe shtimi i sekretariatit, ndrkoh q momentalisht konfirmohet ai i sekretarit politik n parti, gj q nuk ka ekzistuar m par, por q do t marr nj rndsi t veant brenda n parti. Msohet se PD-ja do t psoj ndryshime n mnyrn e saj t organizimit, ku grupi i sekretariatit funksional pritet t shtohet me sekretar t rinj. Nj vmendje e veant do t’i kushtohet zgjerimit t departamentit ekonomik, ligjor dhe atij organizativ. Ndryshe nga 4 vitet q lam pas, ku u vu re nj neglizhim i strukturave partiake dhe prqendrim i vmendjes tek ekzekutivi, kt her, lidershipi i PD-s ka kthyer syt nga partia pr ta fuqizuar edhe m tepr at. Synohen struktura t forta partiake dhe nj tjetr mandat qeveriss n 2013-n. N baz t nenit 41 t statutit t partis, i cili ka t bj me kompetencat e Kshillit Kombtar, mbledhjen e ktij forumi e thrret kryetari (ose sekretari i prgjithshm me miratim t kryetarit) n marrveshje me Kryesin e Partis. Kshilli Kombtar mund t mblidhet edhe nse e krkojn ¼ e antarve t tij. N kt rast kryetari thrret mbledhjen jo m von se dy jav nga data e depozitimit t krkess. Data e mbledhjes dhe rendi i dits duhet t’u njoftohen antarve jo m von se 5 dit para zhvillimit t mbledhjes. Kshilli Kombtar merr t gjitha vendimet q mund t krkojn rrethanat kur Kuvendi Kombtar nuk sht i mbledhur dhe kur ato nuk jan parashikuar n kt statut si e drejt vetm e Kuvendit. Ky organ qendror i PD-s zgjedh ndrmjet antarve t tij t dal nga Kuvendi, me votim t fsheht, njzet e pes antart e Kryesis s Partis nga nj list ku numri i kandidatve t mos jet m pak se 1.5 her m i madh se numri i vendeve q krkohen.


Antarsia, njoftimi, 5 dit para mbledhjes


Data e mbledhjes s Kshillit Kombtar t PD-s dhe rendi i dits duhet t’u njoftohen antarve jo m von se 5 dit para zhvillimit t mbledhjes. N baz t nenit 41 t statutit t partis, i cili ka t bj me kompetencat e Kshillit Kombtar, mbledhjen e ktij forumi e thrret kryetari (ose sekretari i prgjithshm me miratim t kryetarit) n marrveshje me Kryesin e Partis. Kshilli Kombtar mund t mblidhet edhe nse e krkojn ¼ e antarve t tij. N kt rast kryetari thrret mbledhjen jo m von se dy jav nga data e depozitimit t krkess.


KK-ja, mbledhjen e thrret Berisha ose Bode


Mbledhjen e Kshillit Kombtar e thrret kryetari (ose sekretari i prgjithshm me miratim t kryetarit) n marrveshje me Kryesin e Partis dhe kjo n baz t nenit 41 t statutit t PD-s, i cili ka t bj me kompetencat e Kshillit Kombtar. Kshilli Kombtar mund t mblidhet edhe n se e krkojn ¼ e antarve t tij. N kt rast kryetari thrret mbledhjen jo m von se dy jav nga data e depozitimit t krkess.


Kryesia e re dhe sekretariati, votimi, i fsheht


Kshilli Kombtar zgjedh ndrmjet antarve t tij t dal nga Kuvendi, me votim t fsheht, njzet e pes antart e Kryesis s Partis nga nj list ku numri i kandidatve t mos jet m pak se 1.5 her m i madh se numri i vendeve q krkohen. Kshilli Kombtar zgjedh/shkarkon ndrmjet antarve t tij t dal nga Kuvendi Kombtar, me votim t fsheht: sekretarin e prgjithshm; nnkryetart e partis; sekretart funksional; kryetarin e Bordit Financiar t Partis; Komisionin Qendror t Apelimit.


Ministrat, pa t drejt vote


N baz t statutit t PD-s, antart e qeveris n funksion, antar t PD-s, kan t drejt t marrin pjes n mbledhjet e Kshillit Kombtar, por nuk kan t drejt vote. Kshilli Kombtar mblidhet t paktn dy her n vit dhe debaton sipas nj rendi dite t vendosur nga Kryesia e Partis. Kshilli Kombtar, n prputhje me programin, statutin dhe vendimet e Kuvendit Kombtar, drejton veprimtarin e partis n periudhn midis dy kuvendeve. Kshilli Kombtar prbhet nga: kryetari; sekretari i prgjithshm, nnkryetart, sekretart funksional t partis; kryetari i Bordit Financiar (Trezorieri) i Partis; ish-presidentt e Republiks, ish-kryeministrat, ish-kryeparlamentart dhe ish kryetart e PD-s; kryetart e kshillave t qarqeve dhe kryetart e bashkive t kategoris s par; kryetart e degve; kryetart e organizatave partnere; antart e zgjedhur sipas nenit 39/3 t statutit.