Ylli i Ali Asllanit sht nj ndriim i prhershm i pazhbrshm nga koha.Meteori i Ali Asllanit sht nj meteor galaktikash .Me kto fjal nisi prkujtimi i mrgimit t madh nga bota jon i poetit,pushtetarit,diplomatit t ln n harres Ali Asllani,40 vite m par.Qndro Meminaj si nj i afrm i ksaj familje duke hapur sempoziumin tha se poema m brilante Hanko halla sht krahasuar me poemat e m t mdhenjve t vet letrave shqipe. Sa her e dgjon kt poem,ajo t tingllon m bukur dhe m shkoqur.Shkrimtari Ylli Bora,n referimin kryesor pr kt poem u shpreh se poett nuk mund t quhen t till pa kaluar m par ylberin e poemave.Ajo renditet krahas vlerave pran Milosas t De Rads,Bagti Bujqsi e Naimit,Poema e mjerimit t Migjenit.Pr fatin e mir t poems,poema e botuar n vitin 1944,i shptoi persekucionit,q poetin e ndshkoi n kohn e shkuar.Talenti i madh e zgjoi nga gjumi Asllanin ashtu si De Radn pr t nxjerr Milosaon.Cdo gj n kt poem,u shpreh Yli Bora sht e thjesht,e bukur e iltr,e holl,ajo sht msuar prmendsh.Poema ka vargje koncize dhe t mbla,aty prshkruhen tha shkrimtari Bora,nett ishin t bukur,ditt t vrazhda,kurse personazhi qndror Hanko halla, q ishte nga der e par shprehet buk e that n vatr.Bora analizoi me qartsi detajet e poems kur Hanko halla shprehet :Pa dgjoni zonj erdhi koh e keqe.Hanko halla ka nj prfytyrim m t mir pr kohn dhe kiametet,trmetet sepse malet u bn fusha,fushat u bn male...Bora shqyrtoi me hollsi vargzimet e gjata t poems,duke marr vargjet dhe duke u
nj analiz sintetike,pr do pjes t saj.Forca emacipuese e Ali Asllanit ka nxjerr brilant t thell dhe t mdha,po t ngjitemi n pikn m t lart t poems,ku duket dielli Ali Asllani ka sjellur vargzimin:Hanko halla isha/hank halla jam/hal n sy i kisha/hal n sy i kam...E gjith kjo poem shptoi nga koha e diktaturs.Bora tha se n kohn e dikaturs pr kt poem shkruheshin n tekstet e letrsis shqipe vetm 11 rreshta.N Enciklopedin e viti 1983,botim i Akademis s Shkencave emri i Ali Asllanit nuk prmendet fare,ku vetm kjo poem e fuste at n panteonin e njerzve t shquar t letrave shqipe.

Labria ishin t gjitha malet dhe fushat,toka ku lindi dhe dheu ku shrbeu,toka si mjalti q i kndoi poeti Ali Asllani, tha Fadil Hasani ,n nj kumtes,q nga Zosimea n Stamboll dhe kudo ku shkoi ai shprehu mallin dhe dashurin pr vendin etij.Emri Asllan n shqip do t thot luan,u shpreh B.Xhelaj.Origjina e Ali Asllanit sht Arbria.Ai nuk ishte vetm nj poet,por dhe nj lufttar pr liri dhe pavarsi.Ka qn poet,prozator,publicist,patriot,diplomat,pushtetar,ka qn i gjithanshm dhe jeton n jet t jetve.

M.Mara tha se n tetorin e ktij viti,Ministria e Kulturs ka shpallur vitin e Kadares,n kt tetor prkujtohet poeti Ali Asllani n nj koh kur politika ka shum trazira,njerzit e letrave prkujtojn poetin.Ai duhet t quhet mbret i liriks.Ne ndihemi ende fajtor, q nuk kemi ndezur ende nj qiri pr Ali Aslanin.Aktorja e shquar e teatrit Petro Marko,Eli Veizi recitoi poezit e Ali Asllanit.Nj krijues I.Jahaj,midis tre lirikve t mdhenj Poradecit dhe Shiroks,vendosi emrin e poetit lirik Ali Asllani.Kurse publicisti Albert Abazi,prmendi poezit e tij m t njohuraVlora-Vlora dhe I.Qemali.Emri i poetit Asllani sht nj ur, q lidh rilindjen me vitet 30.Ky sht zri m i bukur i liriks son.Proletar Zilja solli dy krijme t bra pr poemn Hnako halla.U shfaqn m tej mendime dhe u pritn nxehtsisht poezit t krijuara pr poetin Ali Asllani.