Dje mbrma Kuvendi kka prjetuar or t nxehta pas shprthimit n Grdec, teksa deputet t opozits kan kmbngulur n fajsin e kreut t kabintetit dhe e kan akuzuar at jo vetm pr tragjedin, por edhe pr tregti armsh q po e konflikton Shqiprin me vendet aleate.Thelbi i ksaj tragjedie sht trafik armsh. Kjo na fut n n konflikt me partnert tan ndrkombtar, u shpreh n fjaln e ij deputeti socialist, Kastriot Islami.Ndrsa, ligjvnsi tjetr socialist, Ben Blushi, akuzoi Berishn se kishte miratuar nj ligj q u lejonte kompanive shqiptare t merrnin monopolin e armve pr ti shitur m pas ato. Kompania private q krijuat vrau njerz t pafajshm. Ligji q miratuat m 5 prill t 2007 pr shitjen e armve i ka dhn monopol ksaj kompanie, theksoi Blushi.Nga ana e tij Kryeministri Berisha u shpreh se gjithka sht
n mnyr transparente. Shitja e armve drejt Afganistanit sht
me me tender t organizuar nga Pentagoni, u mbrojt Berisha.