Socialistt do t votojn kundr votimit t hapur pr dekretet e Presidentit t Republiks pr antart e Gjykats Kushtetuese dhe asaj t Lart.

Grupi parlamentar socialist i mbledhur n mesdit ka marr vendimin pr t ngritur kartonat e kuq pr ndryshimet e rregullores q pritet t kalojn n seanc plenare t s enjtes. Propozimi pr ndryshimet e rregullores s Kuvendit n pikn ku parashikohet votimi pr dekretet e kreut t Republiks u b nga nj grup deputetsh demokrat me argumentimin se duke patur nj votim t hapur pr dekretet, przgjedhja e kandidaturave pr Gjykatn e Lart dhe Gjykatn Kushtetuese t jet m trasparente. Sipas socialistve kryetari i maxhorancs me votimin t hapur, krkon t kontrolloj votat e t zgjedhurve demokrat.