Posta dhe Telekomi i Kosovs (PTK) ka nnshkruar nj memorandum mirkuptimi me Rektoratin e Universitetit t Prishtins pr implementimin e projektit t ndarjes s bursave pr studentt e UP-s pr vitin akademik 2009/ 2010.Rektori i Universitetit t Prishtins, Muj Rugova, tha se ky projekt synon bashkpunimin institucional me qllim t ndihms dhe forcimit t kuadrove t reja studentore. Ai shpjegoi se prej 58 bursave q ndan PTK-ja, 8 nga to jan me vler nga 1200 euro dhe do t ndahen pr studentt e shkencave natyrore, fizik, matematik, elektronik dhe shkenca teknike, ndrsa 50 bursa t tjera do t ndahen pr studentt n lmenjt e tjer dhe pr studentt q kan t bjn me drejtimet e PostTelekomit. "Marrveshja q sapo e nnshkruam me Haxhn, sht nj ngjarje e madhe, pr faktin se PTK-ja do t mbuloj koston financiare pr ndarjen e bursave pr 58 student t Universitetit t Prishtins, deklaroi Rugova.Sipas tij, PTK-ja tashm sht e njohur si kompani, e cila ka ndihmuar n sfera t ndryshme t jets kulturore, arsimore dhe sportive n Kosov. Me prkrahjen direkte t kryeshefit ekzekutiv t PTK-s, sot kam nj lajm t mir pr t gjith ata student q kan mesatare t lart n studime se do t mund t fitojn bursa nga Posta dhe Telekomi, nnvizoi rektori i UP-s.Nga ana tjetr, kryeshefi ekzekutiv i PTK-s pranoi se ndihet i lumtur q n emr t PTK-s t ndaj kt donacion pr financimin e 58 bursave pr studentt e Universitetit t Prishtins. Nuk ka knaqsi m t madhe sesa tia ofrosh nj burs nj studenti t shklqyeshm dhe me gjendje t rnd sociale. Ky ka qen dhe do t jet edhe piksynimi yn edhe me rastin e przgjedhjes s prfituesve t ktyre bursave, theksoi Haxha.Sipas tij, aplikacionet do t bhen n PTK, ku n bashkpunim me UP-n, do t formohet nj komision i veant pr przgjedhjen e studentve q do ta gzojn bursn. Ai ka njoftuar gjithashtu se vlera e ktij projekti arrin shumn prej 50 mij eurove dhe se prve kriterit t suksesit t treguar, do t parashihen edhe kushtet sociale t studentve.