OrangutangGjykatsi pyet t pandehurin:

- Pa shiko si e ke katandisur tjetrin duke e rrahur. Cili ishte sebepi i nj sherri t till?

- M tha orangutang, prandaj.

- Domethn ashtu .... Po mir, kur ta tha kt?

- Para katr vjetsh zoti gjykats.

- Po mir, ti kt person e ke rrahur javn e kaluar.

- Ashtu sht zoti gjykats, por un javn e kaluar e msova se far do t thot Orangutang...adraVite m pare n Angli ushtart e kishin t ndaluar t mbanin adr, t drejtn e mbajtjes s adrs e kishin vetm oficert.

Ato vite, nj toger i ri sheh nj ushtar me adr nn sqetull q po ecte shpejt. I nxehur e thrret ushtarin dhe i thote: sht kjo paturpsi?. Ndrkoh i merr adrn dhe e thyen m dysh me gju.

Kt ta kesh msim, pr t mos
prap nj budallallk t till

Ushtari i habitur i prgjigjet: Si urdhron!, dhe e nderon, pastaj e pyet: Z. Toger, kur gjenerali, i cili m drgoi pak m par n shtpin e tij, t m krkoj adrn, si ti them q kush e theu?

Provimi i filozofis

Profesori i filozofis, i cili njihej nga nxnsit nga karakteri i tij shumngjyrsh dhe notat e dobta q jepte, ditn q do bnte provim u thot studentve t prgatisin letr dhe laps, dhe m pas ngre karrigen e tij dhe e vendos mbi tavolin.

Pastaj tha:

Po ju them pyetjen: Vrtetoni mosekzistencn e ksaj karrigeje!

Profesori q dinte t vinte vetm katra, edhe pse ishte shum i sigurt q nuk do t devijonte nga ky vlersim, u detyrua q njrit prej studentve ti vendoste dhjet.

N fletn e studentit ishte shkruar vetm kjo:

T cils karrige?

Babai dhe djali

Babai i thot djalit:

- O bir, Ataturku kur ishte n moshn tnde ishte i pari i klass...

Djali i prgjigjet:

- Kurse kur ishte n moshn tnde ishte President...Shoferi i Scania-s

Shoferi i Scanies, nj meso burr, po hante mngjesin, n nj stacion karburanti. Ndrkoh hyjn brenda tre vagabond trupmdhenj me xhaketa lkure...

I pari fik cigaren n pjatn me sup t shoferit t shkret dhe ulet n karrigen pran banakut.

I dyti pshtyn n gotn me uj dhe ulet n vendin e tij.

I treti i kthen pjatn prmbys shoferit dhe shkon e ulet pran shokve t tij.

Shoferi i shkret nuk kundrshton aspak dhe del pa u ndjer nga bari. Pas pak njri nga vagabondt i thot kamarieres:

- far lloj robi qenka ky? Burrria si bka dy lek!

- Po!, - i thot kamarierja, - edhe shoferllku si beka dy lek... Kur po dilte nga stacioni i karburantit, me Scanien e tij gjigande kaloi mbi tre Harley Davidson!...

Udhtari

Biznesmeni i ri mbrrin n aeroport dhe shkon pran Check-in-it dhe dorzon valixhet.

Npunsi i thot: Mund t ma jepni biletn tuaj?

Biznesmeni i jep biletn dhe shton: Si mund ta shikoni nga bileta ime un po shkoj n New York. Vetm se dua q valixhja e gjelbr t shkoj n Londr dhe bluja n Paris.

Npunsja e habitur prgjigjet: M vjen keq, po kt nuk mund ta bj!

Biznesmeni i ri: M bhet qejfi q dgjoj nj gj t till, pasi vitin q shkoi ma bt!

Psikologjia e njeriut

Nj djalosh po prpiqej t gjente mnyrn pr t folur me nj vajz t bukur n bar. M n fund mblodhi forcat, iu afrua vajzs dhe i tha:

- A mund t flasim?

Vajza i kthehet duke brtitur:

- Ske turp! Un nuk jam nga ato vajza q mendon ti!

Djaloshin u skuq nga turpi. T gjith po e shikonin. Iku dhe u ul n tavolinn e tij. Pas pak vjen vajza dhe duke buzqeshur i thot:

- M fal pr situatn e mparshme. Un jam studente e psikologjis dhe po studioj reagimet e njerzve n momente turpruese.

Djaloshi i prgjigjet duke brtitur me sa kishte n kok:

- far? 200 dollar nata? U mende ti?