Masat e kursimeve kundr krizs s borxheve n Greqi kan dhn efektet e dshiruara. Kjo sht konfirmuar nga kryeministri Jorgos Papandreu, i cili n nj konferenc n Vien, tha se 5-mujori i par i ktij viti shnoi nj rnie t defiitit buxhetor me 40 % krahasuar me t njjtn periudh t nj viti m par. Duke folur prpara prfaqsuesve t Bankave m t mdha n Europ, Papandreu u shpreh optimist pr t ardhmen. I menjhershm ishte reagimi i Gjermanis, nj nga vendet q nguroi t vinte n ndihm t Athins zyrtare. Shefi i Banks Gjermane, Zhozef Akerman u shpreh i bindur se Greqia do t paguaj borxhet e saj. Megjithat, pr qeverin n Athin ky sht vetm fillimi, pasi pr tre vitet e ardhshme defiiti buxhetor duhet t bjer n nn 3 % t Prodhimit t Brendshm Bruto, nga 13.6 % q sht aktualisht. Pak muaj m par, Bashkimi Europian dhe Fondi Monetar Ndrkombtar miratuan paketn prej 110 miliard euro pr nxjerrjen e Athins zyrtare nga kriza.