Transmetuar me 25112016 - 1947Zvkryeministri Niko Peleshi mendon se fitorja Donald Trump ne Amerike i erdhi per shkak se ai nuk foli si te gjithe ata qe ai i quan raca e politikaneve Ne nje status te gjate ne profilin e tij ne Facebook ai mendon se kjo gjuhe ndryshe nga gjuha e elitave politike qe jane ne unison fitoi terrenbr
br
Ai perdori gjuhen qe kupton shumica e thjeshte Kjo gjuhe eshte krijuar nga mediumi i ri i rrjeteve sociale Zemerimi i masave kerkon nje armik dhe ai shpalli armik parimet ku elita boterore bashkohet Padrejtesisht Mbase padrejtesisht por nje gje eshte e sigurt Ky lloj revolucioni i publikut te zemeruar qe me pare behej me arme dhe tani me rrjete sociale do ta shkunde establishmentin Do te krijoje elita te reja qe do te flasin nje gjuhe tjeter shkruan Peleshibr
br
Statusi i plotebr
br
Te jesh politikisht korrektbr
br
Politikisht korrekt eshte bere sot gjuha e komunikimit te establishmentit politik partive politike institucioneve nderkombetare madje edhe organizatave civile Nderkohe Donald Trump eshte personifikim i politikanit jo-politikisht korrekt Ai fitoi pikerisht sepse nuk foli si gjithe raca e politikaneve Trump fitoi sepse kuptoi qe amerikanet ishin lodhur nga elita politike-mediatike-ekonomike Kjo elite ndonese e ndare ne kampe te ndryshme ka te njejtin stof politikbr
br
Ne politiken e partive kryesore ne bote diferencat ideologjike po behen gjithnje e me te vogla doktrinat ekonomike gjithashtu E majta dhe e djathta po ecin me shpejtesi drejt qendres se arte me filozofine catch all pra te peshkojme ne te gjithe krahet ne te gjithe grupet e interesit Edhe ne ceshtjet globale politika boterore dhe elita jo vetem politike eshte afersisht ne unison globalizmi eshte qasja e gjithepranuar hapja ekonomike dhe tregtia e lire ne vend te proteksionizmit eshte pranuar nga 194 vende anetare te OBT Madje edhe nga Kina e Rusiabr
br
Axhenda e perbashket per mbrojtjen e planetit nga ndryshimi i klimes integrimi shoqeror te drejtat e njeriut vecanerisht te drejtat e minoriteteve te drejtat e LBGT etj jane ceshtje qe kane fituar konsensus te gjere Por pervec ketyre parimeve elita ka unifikuar edhe gjuhen Kjo gjuhe ky kod komunikimi quhet politikisht korrekt politically correct qe do te thote te flasesh pa cenuar apo shqetesuar askend Duke folur te gjithe te njejten gjuhe masat popullore e kane te veshtire te bejne dallimin teksa perpiqen te gjejne nje shkak nje armik per problemet e tyrebr
br
Sot ne gjithe boten ne Europe dhe Amerike ka shume zemerim dhe lodhje Sfidat e kohes kriza ekonomike terrorizmi dhe kriza e refugjateve nga njera ane dhe thellimi i polarizimit shoqeror nga ana tjeter kane shkaktuar zemerimin e masave Warren Buffet miliarderi i dyte me i pasur ne bote te Enjten e kaluar ne CNN pohoi se 400 me te pasurit sipas Forbes zoteronin 93 miliard dollare ne vitin 1982 ndersa tani zoterojne 24 trillion dollare Pra 25 here me teperbr
br
Njerezit duan pergjigje per deshtimet e kapitalizmit duan shpresen se sistemi permes politikes mund te korrektohet duan te zbulojne prestigjin e djerses nga puna e lodhshme por sinjalet e koduara te politikes vijne anemike ne veshet e publikut Pra establishmenti politik ne boten e zhvilluar ndan te njejtat parime te njejtin sistem ekonomik dhe te njejten gjuhebr
br
Ndryshimet minore ne programet politike te partive nuk mjaftojne me per te bere diferencen ne publikun e gjere Ne keto kushte opinioni publik po nderton me shpejtesi ideologjine e vet kunder gjithckaje Shpejtesia me te cilen komunikon tani zemerimi horizontalisht permes rrjeteve sociale sic e kam trajtuar ne nje shkrim per BREXIT eshte me e madhe se mesazhet qe establishmenti politik mundohet te transmetoje permes piramides hierarkike vertikale per ti mbajtur shpreseplote elektoratet perkatesebr
br
Duhet te ndryshojne parimet sistemi ekonomik gjuha apo te treja bashkebr
br
Duhet te ndryshoje se pari gjuha Politikisht korrekt- eshte bere gjuha e drunjte qe shumices nuk i thote asgje Fjale te rrumbullakosura deri ne pakuptim mesazhe qe nuk cenojne asnje grup interesi sado te vogel klishe qe mesohen nga cdo politikan Kjo eshte gjuha politikisht korrekt Por ja qe kombet kane nje shqise qe kap edhe shpirtin jo vetem fjalen Dhe kur fjala nuk ka shpirt njerezit ndjehen te fyer ne dinjitet Dinjiteti eshte nje fe qytetare qe kur e prek te ndeshkon te voton kunder Nje opinionist e keshillonte Hilarin ti fliste dinjitetit te lenduar te amerikaneve jo nevojave te tyre materiale Koha i dha te drejte Ne keto kushte fitoi Trumpbr
br
Ai perdori gjuhen qe kupton shumica e thjeshte Kjo gjuhe eshte krijuar nga mediumi i ri i rrjeteve sociale Zemerimi i masave kerkon nje armik dhe ai shpalli armik parimet ku elita boterore bashkohet Padrejtesisht Mbase padrejtesisht por nje gje eshte e sigurt Ky lloj revolucioni i publikut te zemeruar qe me pare behej me arme dhe tani me rrjete sociale do ta shkunde establishmentin Do te krijoje elita te reja qe do te flasin nje gjuhe tjeter Lidershipi politik tani eshte ne prove te veshtire Ose do te vetkorrektohet duke ndertuar raporte te reja me te sinqerta dhe me te verteta me popullin ose do ti nenshtrohet ketij revolucionibr
br
Ose do te dale me guxim nga izolimi i interesave ekonomike-mediatike te grupeve te medha per te kuptuar se pari sentimentin e publikut te gjere ose do ti duhet ti lere vendin elitave politike te reja Por nje establishment i ri do te kaloje neper tranzicionin e gjate dhe te lodhshem qe mund ta keqesoje ne vend qe ta permiresoje boten Sepse keto elita te reja do te vijne ne pushtet jo per shkak te cilesive te tyre por per shkak te votes kunder establishmentit aktual dhe populizmit Dhe ne rast se revolucioni do te perhapet demi qe do tju vije parimeve qe deri me sot kane drejtuar vendimmarrjen politike eshte i paparashikueshembr
br
Pas fitores se Trump gjuha e personaliteteve te larta te politikes europiane ka filluar te behet me e qarte larg te qenit politikisht korrekt Mesazhet po behen me te forta dhe me te kuptueshme Zevendeskancelari gjerman njekohesisht kreu i socialdemokrateve gjermane tha Trump eshte nje paralajmerim edhe per ne Ai eshte shenja se nje levizje e re boterore autoritariste dhe shoviniste po fillon Presidenti i Komisionit Europian Jean-Claude Juncker e cilesoi zgjedhjen e Trump si nje kercenim per marredheniet globale A do te mund te behet kjo gjuha me te cilen politika flet edhe per betejat e perditshme te cdo qytetari ne kerkim te perspektives se sigurte


Para
SHIKONI T GJITHA FOTOT 11
Pas

Para
SHIKONI T GJITHA FOTOT
Pas
lang enUS

p idlastbrbr

windowtaboola windowtaboola
taboolapush
mode thumbnails-a-escalator
slider true
placement Mobile Escalator Thumbnails
targettype mix