Shqipria do t prballet t mrkurn n Tiran n miqsoren e par pas hedhjes s shortit t kualifikueseve t Euro 2012. Trajneri Josip Kuze e ka nisur prej dy ditsh grumbullimin n Durrs, por vetm n seancn e pasdites pritet ta ket thuajse t kompletuar, me prjashtim t disa prej futbollistve, t cilt luajn n Ukrain. Sfida me Irlandn e Veriut ka kthyer n ekip pas dmtimit kapitenin Altin Lala dhe portierin Arjan Beqaj.

Kjo sht ndeshja e nnt me Irlandn e Veriut, me t ciln jemi ndeshur vetm n aktivitete zyrtare. Kuqezinjt numrojn vetm 3 rezultate pozitive me irlandezoveriort, 1 fitore n vitin 1997 n fush asnjanse t Zyrihut dhe 2 barazime. Kundrshtari yn ka mbrritur q sot n Tiran, ndrsa ka katr mungesa mes tyre lojtar titullar.