Qyteti Japonez Hiroshima prkujton sot 65-vjetorin e hedhjes s bombs atomike, q njihet edhe si sulmi i par brthamor n historin e bots. M shum se 55 mij persona ishin t pranishm n ceremonin e zhvilluar n Peace Memorial Park, mes tyre edhe Sekretari i Prgjithshm i OKB-s dhe Ambasadori i SHBA-s n Tokio dhe diplomat nga 74 vende t bots. N orn 8 e 15 minuta t mngjesit u mbajt nj minut zi n kujtim t viktimave.

I pranishm pr her t par n kt ceremoni , ambasadori amerikan, Xhon Rus vuri theksin n planet e Presidentit Obama pr t luftuar pr nj bot pa arm atomike. Kryeministri japonez tha se qeveria do marr masa pr t ndalur prhapjen e armve brthamore.

Naoto Kan, Kryeministr i Japonis

"Me shikimin nga e ardhmja, qeveria do t bj sugjerime specifike pr armatimin brthamor dhe mos prhapjen e armve nukleare. Jemi t angazhuar t arrijm n hartimin e nj marrveshjeje n komunitetin ndrkombtar."

Ban Ki Moon "Gjithkund gjejme miq dhe aleat t rinj. Shohim nj lidership t ri n nj prej vendeve m t fuqishme. Shohim nj angazhim t ri n Kshillin e Sigurimit t Kombeve t Bashkuara. Shohim energji t re tek shoqria civile."

N fund t Lufts s II Botrore, Japonia injoroi Deklaratn e Potsdamit q i bnte thirrje pr dorzim, veprim ky q pasoi me sulmet brthamore. N mngjesin e 6 gushtit 1945 qyteti Hiroshima u shkatrrua nga bomba “Little Boy” e lshuar nga nj avion ushtarak amerikan, q shkaktoi 140 mij viktima. Japonia u dorzua tre dit m von, m 9 gusht me sulmin n Nagasaki.