Nj shqetsim pr hatr t shqetsimit ka qen n kto dit t fundit edhe pretendimi i opozits n mnyr t prsritur thjesht pr t acaruar komunikimin, duke u “alarmuar” se diplomacia parlamentare paska harxhuar nja njzet mij euro dhe lobingu pr Shqiprin po shtrenjtohet. Largqoft nga kjo mendjendrituri pa ndriim q sillet nprmjet vargzimit pa prmbajtje t Erion Braes apo Taulant Balls, t dal ndonj gj e hajrit pr vendin. A thua socialistt q qndruan nj muaj shtrir n bulevard i ka marr malli pr udhtimet brenda e jasht vendit e nga lakmia kan
aplikime. Prtej gjeografis s fjals s nxituar duhet t jemi korrekt e shum t sinqert pr t vrtetn se diplomacia parlamentare, pas Traktatit t Lisbons, ka marr nj dimension tjetr, nj parametr e prmas q n Shqipri ka dhn kontribut duke fituar koh me vite. Diplomacia parlamentare ka gjeneruar vlerat m t mira t Parlamentit shqiptar, ka krkuar t ngrej interesat kombtare dhe sigurin kombtare t vendit nprmjet t kuptuarit t informimit dhe influencuarit tek deputett e parlamenteve t huaja dhe publikut t ktyre vendeve. Ka zgjeruar dialogun, bashkpunimin midis antarve t Parlamentit me homologt e tyre jasht, ka gjeneruar vullnetin pr paqe, stabilitet, zhvillim n marrdhniet ndrkombtare. Ky aksion i madh politik ka sjell nj koncept e dimension bashkkohor diplomatik t Parlamentit shqiptar duke mbshtetur fort parlamentarizmin dhe dinjitetin e deputetit n arenn ndrkombtare. Diplomacia parlamentare ka ndikuar n prshpejtimin e ratifikimit t protokolleve pr antarsim t Shqipris n NATO dhe nnshkrimin e MSA-s me BE-n. Ka ndikuar n mnyr domethnse n propozimin e KE-s q Shqipria t shkoj drejt vendimmarrjes q t lviz pa viza brenda vitit t par t mandatit t dyt q qeveris Partia Demokratike. Vizitat zyrtare t mparshme apo aktualet si dhe ato n t ardhmen t kryetares s Parlamentit shqiptar jan dhe do t jen n dobi t taksapaguesve shqiptar. “Do t lobojm pr ju n BE”, - sht kryefjala q premtojn homologt e vendeve evropiane n takimet me kryetaren Topalli. Lobingu nnkupton liberalizim t vizave dhe antarsim n BE. As Namik Doklen, as Sevet Pllumbin apo t tjer drejtues t Kuvendit askush nuk i ka penguar t udhtojn, madje duhej t kishin qen lobues n ann evropiane e ndrkombtare q kto procese intensive t ktyre viteve t kishin njohur tjetr mbshtetje prej kohsh. Argumenti i deputetve q tmerrohen nga nj fatur e nj bilete udhtimi, kaprcen misionin e detyrs pr t ciln gjenden n at sall deputett. Sigurisht, zotrinj ligjvns opozitar, sht tej do mendimi t arsyeshm se nj deputet udhton me parat e tij pr t kryer detyrn pr t ciln sht mandatuar. Edhe kur dalin nga Tirana e shkojn n zon elektorale, deputett marrin dieta, paguhen ekstra pr t ofruar shrbimin e vots s marr e sigurisht sht n funksion t detyrs. Nse do t udhtonin me rrogn e tyre, Presidenti, Kryeministri, kryetarja e Parlamentit, ministri i Jashtm, duhet t mbylleshin n zyrat e tyre e t prisnin mos ndokujt nga Evropa apo SHBA i bie rruga ktejpari nga zyrat e tyre. Nse kryeparlamentar t vendeve q ratifikuan marrveshjen pr antarsim n NATO t Shqipris apo ata q po lobojn pr vizat e antarsim n BE, njohjen e pavarsis s Kosovs nga sa m shum vende, do t refuzonin takimet e tyre, sepse nuk u del rroga, ironia do t kaprcente limitin dhe nuk mund t’i shrbente si qetsi asnj deputeti t opozits. Mir q deputeti socialist Namik Dokle, ish-kryetar i Parlamentit dikur pr t majtt, do t jet srish n bashkdrejtim t Kuvendit n postin e nnkryetarit. E kshtu ai do t jet pjes jo rrall e delegacionit t parlamentit kryesuar nga kryeparlamentarja Topalli n lobingun pr shtjet e shumta q i shrbejn Shqipris. Askush nuk ka ndrmend t thot se Topalli do ta paguaj biletn me parat e taksapaguesve, ndrsa Dokle, q t mos prfolet m pas nga Brae, do ta paguaj me parat e tij. E kjo procedur do t njsohet ashtu si sht pr t gjith deputett q nuk duhet kurrsesi ta prcaktojn produktin e diplomacis s nj mandati, asaj q vlen pr Shqiprin, me mimin e nj garsionere. Tjetr sht fakti q deputet t opozits nuk ndihen mir n delegacionet kur udhtojn e zhvillojn takimet, sepse “kryetarja e Parlamentit flet vetm pr suksese t Kryeministrit Berisha dhe qeveris q ai drejton!” Deputett e opozits nuk do t udhtojn pr t kryer edhe detyrn e diplomatit parlamentar me ministrin e Jashtm apo me Kryeministrin, vendi ku ata jan gjithprfshirs sht Parlamenti, ndaj kjo do t duhet t’i bnte t ndiheshin krejt mir n rehatin se po punojn q t prfitojn votuesit pro e kundr, pra gjith shqiptart. Nse diplomacia parlamentare, nj risi e sjell nga kryetarja e Parlamentit, ka pasur prodhim pozitiv m shum kto vite mir sht t rrim larg xhelozis. Mendoj se kryeparlamentarja bashk me deputet t majt e t djatht duhet t udhtojn m shpesh, q t prdorin ndikimin e tyre dhe t miqve t tyre pr t’i ofruar sa m tepr dobi Shqipris, n lvizje t lir, n investime t huaja, n integrim n BE. T gjith e mirdim se Shqipria nuk kushton 20 mij euro aq sa jan lodhur me konferenca shtypi t majtt. Nuk mund t themi se jan t ndaluara dhe lobingjet q bn Erion Veliaj shoqruar nga Edi Rama n Londr, pr llogari t Partis Socialiste apo udhtimet para grevs n Kub. Udhtimet pr grevn jasht vendit deputett socialist nj pjes t madhe me se i kan zhvilluar?? Partia m e madhe opozitare mbase ka vendosur q t ket nj nnkryetar dhe kshtu sht urtuar edhe kriza e saj e dikurshme. Pas deklarats s Rams me mbylljen e grevs q nuk e kuptoj prse Veliaj qndron jasht PS-s (m brenda se Veliaj edhe grevist me turne ishte) kemi nnkryetarin e ri socialist. At q kryebashkiaku e pshpriti muaj m par se do e emronte nnkryetar t pushtetit lokal q drejton vet. Tani me ardhjen e zgjedhjeve t reja dhe me kshilln e ish-kryeparlamentarit Pllumbi se ai nuk duhet t kandidoj, ka nj lvizje t re. Mbase Rama po prgatitet q “nnkryetarit” me t cilin udhton pr aksionet e tij lobuese jasht vendit n politik, t’i jap mundsin t prfaqsoj Partin Socialiste pr Bashkin e Tirans. Fundja, kjo sht nj zgjedhje e t majts, por q do t’i bj shum shpejt t harrojn 20 mij euro q jan harxhuar me udhtimet ku edhe ata kan qen pjes n kaq vite.