Kuks

Mungesa e fondeve, mbetet prgjysm rruga e Shishtavecit

Ndonse prurimi i punimeve pr ndrtimin e rrugs Kuks-Shishtavec sht
nj vit m par, prfundimi i ktij aksi shum t rndsishm duket i largt. Punimet jan ndrprer n mes pr shkak t mungess s fondeve. Rruga nis n vendin e quajtur “Ura e Uzins” dhe ka nj gjatsi prej 26 km. Ky aks do t lidh tri komuna t rrethit t Kuksit me rreth 20 fshatra, por edhe nj pjes t Kosovs n zonn e Sharrit, si dhe nj pjes t Maqedonis, ndonse n kt t fundit nuk ka ndonj infrastruktur shum premtuese pr momentin. Pr m tepr, rruga pritej t zgjidhte dy probleme shum t rndsishme jo vetm pr Kuksin, por dhe m gjer. S pari, do t krijonte kushte pr prodhimin, transportin dhe tregun e patates, pasi zona arrin tw prmbush 55% t nevojave t t gjith vendit, dhe s dyti do t krijonte mundsin pr zhvillimin e turizmit. Por sado entuziast q u bn komuniteti dhe vet qeveria, mungesa e fondeve ka
q investimi t mbetet prgjysm.


Nisja e punimeve

Loti i par i ksaj rruge, e cila u inaugurua para nj viti dhe q mbetet i vetmi pr t’u mbaruar, ka nj gjatsi prej 2.6 km dhe do t kushtoj rreth 250 milion lek ose rreth 3 milion dollar. Pr disa muaj fillimi i punimeve u shty pr shkak t nj devijimi q i sht
ksaj rruge n segmentin nga “Ura e Uzins” deri te “Gurra e Bratit”, me rreth 1.5 km. Ky devijim ruajti n funksion rrugn e vjetr, ndrkoh q ndrtohet e reja. Aktualisht po punohet me shtrimin e stabilizantit n shumicn e gjatsis pr ta
gati pr asfalt. Nj prej drejtuesve t punimeve na tregon se deri tani firma siprmarrse, nj firm shqiptare e njohur, ka realizuar m shum se 65% t projektit, por nuk ka marr nga shteti ende as 20% t shums s fituar n tender. “Un nuk mund t them arsyet pse nuk jemi paguar pr punn e br, por mbahemi me bindjen se do t paguhemi. Thuhet se n shtator do t likuidohemi pr punn e
dhe ather mund t paguajm puntort”, thot nj prej inxhinierve. Gjat vitit n t cilin ndodhemi kishte pasur gjat disa derdhje n llogarin e firms aq sa pr t siguruar mosndrprerjen e punimeve, por si tregon drejtuesi teknik fillimi kishte qen edhe m i vshtir. “Fillimi ka qen tepr i vshtir. Fituam tenderin, por nuk kishte lek pr t nisur punn. M beso, e kemi nisur me nj derdhje n llogari prej 1 milion leksh”, tha ai dhe shtoi se shum punime shtes dhe modifikime i ishte dashur t’i bnte vet firma n mnyr q rruga t bhej me parametra m t mir.


Pjesa e mbetur e rrugs

Loti i par i rrugs Kuks-Shishtavec do t prfundoj ndoshta pas disa muajsh, por pjesa tjetr e krejt ktij aksi edhe ksaj here duket do t sakrifikohet. Pjesa tjetr, mjerisht nuk sht “pjesa e mbetur” n kuptimin e nj gjatsie t shkurtr, por sht gati e gjith rruga. Jan plot 23.5 km. “Me vrullin e ndrtimit t autostrads ne besuam se edhe rruga jon do t bhej dhe patm t drejt t besonim, por edhe pas nj viti gjendja e rrugs sht skandaloze, dhe sa vjen e prishet m shum dhe as ka nj drit jeshile pr nj fond qeveritar apo koncesion pr t”, thot Zydi Basha, shofer furgoni. Pr t treguar se sa e dmtuar sht rruga e Shishtavecit ai tregon kabinn e furgonit me pluhur dhe pasagjert njkohsisht. “Pluhur i madh, ja, i sheh si jan
pasagjert si t dilnin nga miniera dhe jo nga makina”, tha ai duke prshkruar pluhurin mbyts n t cilin dukej se notonin automjetet q nga Shishtaveci deri n Kuks.


Nj specialist q punonte n rrugn e Shishtavecit n vendin e quajtur Tuneli i dyt me disa puntor na shpjegon se pr t gjith aksin prej Urs s Uzins e deri n Shishtavec do t duhej nj fond prej rreth 40 milion eurosh, ndrsa distanca e rrugs mund t shkurtohet n vartsi t trases. Loti i par i ksaj rruge n ndryshim me lotet e tjera apo akset e ndrtuar vitet e fundit ka shtruar edhe fibrat optike.
#