Perurohet nisja e punimeve per Xhamine e madheE shtune 20 Prill 2013 1232

Perurohet nisja e punimeve per Xhamine e madheNe sheshin e Namazgjase do te marre jete ndertimi i xhamise me te madhe ne vend pas 22 vitesh pritje per komunitetin mysliman

Ne ceremonine e inaugurimit te nisjes se punimeve per kete projekt madhor kreu i komunitetit Selim Muca kryeministri Berisha dhe kryebashkiaku Basha nenshkruan nje marreveshje per ti dhene udhe nisjes se ndertimit Per kreun i myslimaneve kjo dite eshte historike ndersa per kryeministrin Berisha ky 20 prill shenon ndarjen nga qendrimet paragjykuese te ateizmit Projekti i xhamise mban firmen e nje studioje arkitekture turke nder me te njohurat ne ndertimin e ketyre objekteve te kultit Ajo do te vendoset mbi nje siperfaqe prej 3500 metrash katror dhe perbehet nga kater minaret Pas inaugurimit per nisjen e punimeve kete te shtune qe perkon edhe me ditelindjen e profetit Muhamet ndertimi i xhamise parashikohet te zgjase rreth 5 vjet
pp

p