Ish-ndrmjetsi i BE-s pr Kosovn, ambasadori Wolfgang Petrich, ka deklaruar se vendimi pr Kosovn n Gjykatn Ndrkombtare t Drejtsis do t jet shum i vshtir.N nj bised me BBC-n, ambasadori Petrich tha se Serbia nuk ka nevoj q ta njoh zyrtarisht pavarsin e Kosovs, por ka shum mnyra dhe mundsi t tjera q t dy vendet t bashkpunojn me njra-tjetrn.Ai tha se situata do t ndryshoj ather kur Kosova dhe Serbia t jen n prag t BE-s dhe nnvizoi se nse Serbia do q ti bashkohet BE-s, ather ajo duhet t ulet n t njjtn tavolin t t njjtit klub, me kosovart.