Transmetuar me 03052016 - 1753
Hirren shumica nuk e pelqejne por kur ta kuptoni se sa e shendetshme eshte do ta pini cdo dite Hirra eshte konsumuar qe ne koherat e lashta si nje ilac popullor dhe mund tju ndihmoje qe te cliroheni nga semundjet dhe problemet e ndryshme Pikerisht fale hirres norvegjezet dallohen per shendetin e tyre te perkryerbr
br
Doktori Pavo Aviola kishte keshilluar pirjen e hirres per te pasur jete te gjate dhe kualitative Deshmia se ai ka pasur te drejte eshte fshatari anglez Thomas Par i cili ka pire hirre cdo dite dhe ka jetuar 152 vitebr
br
Perberja dhe vetite e hirres br
br
Hirra eshte e pershtatshme per te gjitha moshat Per nga perberja eshte e ngjashme me qumeshtin e nenes prandaj mund te perdoret si zevendesim per qumesht per foshnjat Ky leng permban me pak se 1 per qind proteina dhe mbi 93 per qind ujebr
br
Permban kalium natrium magnez fosfor hekur zink baker kobalt mangan molibden si dhe enzima te shumte te vlefshme dhe amino-acide Njeqind gram hirre permbajne vetem 26 kalori prandaj u sugjerohet personave qe bejne kujdes me ushqiminbr
br
Pija me e shendetshme per pastrimin e melcisebr
br
Melcia e paster eshte celesi i shendetit te mire ndersa hirra eshte mjet i fuqishem per largimin e toksinave Ndihmon tek cirroza dhe mundeson jete te gjate dhe kualitative Pervec kesaj hirra perdoret edhe tek lodhja kronike stresi pesha e tepert shtypja e larte e gjakut renia e imunitetit problemi me lukthin etjbr
br
Si antioksidues i fuqishem hirra ndihmon edhe tek problemi me qendron tiroide tek inflamacionet e renda dhe semundja e Parkinsonit Preferohet hirra e dhive por edhe e lopes ndersa per fillim preferon nga 150 ml tri here ne dite por me kalimin e kohes mund ta rrisni sasine ne 1 liter

lang enUS

p idlastbrbr

windowtaboola windowtaboola
taboolapush
mode thumbnails-a-escalator
slider true
placement Mobile Escalator Thumbnails
targettype mix