Gjykata zvicerane ka pranuar q regjisori i filmit Roman Polanski t lirohet me kusht pasi ka paguar kaucion n vler prej 4.5 milion dollar. Polanski ishte arrestuar pr shkak t nj akuze t ngritur n SHBA pr abuzim seksual t fmijve.



Gjykata ka thn se Polanski mund t rrij edhe n shtpin e tij n alpet e Zvicrs. Ai do t monitorohet nga kamerat dhe telat elektronik.



Polanski (76) sht i krkuar nga SHBA qkurse kishte ikur nga ky vend n vitin 1978 pasi ishte shpallur fajtor se ka
seks joligjor n fillim t atij viti me nj vajz 13 vjeare.



Ai u arrestua n Zurich pasi kishte udhtuar nga Franca n shtator.



Ligje t pazakonshme



T mrkurn, Gjykata Federale pr Krime e Zvicrs ka pranuar lirimin me kusht t Polanskit dhe ofertn e tij pr tia dhn pasaportn e marr nga policia.



Gjykata ka thn se Polanski do ti nnshtrohet nj prcjellje t vazhdueshme elektronike t shtpis s tij, ndrkaq pajisjet elektronike do t aktivizohen nse ai tenton t largohet pa leje t shtetit.



Ministria e Drejtsis s Zvicrs ka dhjet dit q t dal kundr vendimit t gjykats. (BBC)