Njsia e kontrollit t autostradave ka nisur t operoj n t gjith Shqiprin. E formuar vetm pak koh m par, kjo njsi ka pr detyr kryesore, menaxhimin e situatave t trafikut n t gjith zonat turistike t vendit sidomos gjat sezonit veror. Ajo operon q nga plazhi i Velipojs n Shkodr e deri n jug, n qytetin e Sarands. Rndsi e veant i sht kushtuar dhe patrullimit t rrugs Durrs-Kuks, duke par fluskin e madh t turistve kosovar. Aksioni m i fundit ksaj njsie sht zhvilluar n vijn bregdetare Vlor – Himar. Q nga data 1 gusht kjo njsi ka bllokuar gjithsej 921 patenta, 60 dokumenta pr shkelje t ndryshme si dhe ka bllokuar rreth 200 automjete pr munges t dokumentacionit prkats. Rndsi e veant i sht kushtuar edhe parandalimit t qarkullimit t drejtuesve t automjeteve nn efektin e alkoolit duke vendosur patrulla pran lokaleve t nats dhe n akset kryesore.