Gati nj shekull do t bhet q kur populli shqiptar, gjegjsisht Kosova dhe trojet shqiptare n Maqedoni, Serbi dhe n Male Zi u pushtuan nga Serbia n vitin 1912. Pas plot gati nj shekull prpjekjeje, mundi, sakrifice, rezistenc dhe luft, popullit shqiptar edhe sot ksaj dite ju pamundsohet q n mnyr t lir t shpreh mendimin e tij pr vetveten e tij dhe t vetvendos vet pr fatin e tij.N historin e tij m t re, t shekullit XX, popullit shqiptar pr her t par, gjat lufts s dyt botrore, n Konferencn e Bujanit, iu premtua, se pas mbarimit t lufts , Kosovs do tju mundsohet q t vendos vet se ku dhe me k do t jetoj. Por pas mbarimit t lufts, ky premtim u shkel nga Serbia, me rast edhe e aneksoi prap Kosovn n vitin 1945. Pr her t dyt, pas shprbrjes s ish Jugosllavis n vitin 1991, komisioni i Badinterit i njohu t drejtn e vetvendosjes, nprmes referundemeve t mbajtura, republikave prbrse( Sllovenis, Kroacis, BeH, Maqedonis, Malit t Zi dhe Serbis), duke e anashkaluar Kosovn, edhe pse kjo ka pas sistem t dyfisht juridik, duke qen krahin autonome n kuadr t Serbis, por njkohsisht edhe pjes prbrse e ish federats jugosllave sipas Kushtetuts s vitit 1974. Nga ky vlersim i Badinterit, mund t shihet se sa ka qen e arsyeshme dhe e drejt, lvizja dhe krkesa pr Republikn e Kosovs si republik e barabart me republikat tjera prbrse t ish Jugosllavis. Pr her t tret, n Konferencn e Rambujes n vitin 1999, delegacioni shqiptar insistoi pr t drejtn e vetvendosjes s popullit t Kosovs pas periudhs trevjeare, kjo u premtua nga ish sekretarja e shtetit amerikan Allbright se do t merret parasysh vullneti i popullit t Kosovs, por pas rezistencs s ashpr nga shtetet tjera t Grupit t Kontaktit, bn q sekretarja e shtetit amerikan Allbright t trheq premtimin dhe letrn n fjal, pr vullnetin e popullit t Kosovs.Edhe tani n propozimin e pakos s Ahtisarit nuk ju mundsohet lejimi i vetvendosjes s popullit t Kosovs, por pr statusin politik t Kosovs do t vendos Kshilli i Sigurimit i OKB-s. N deklaratn e fundit t ministrit t punve t jashtme t Rusis Sergej Lavrov se t drejt shkputjeje nga federatat prbrse kan vetm pjes prbrse t tyre, gjegjsisht republikat e tyre, nga e cila drejt kan prfituar 15 republikat prbrse t ish federats s Bashkimit Sovjetik, 6 republikat prbrse t ish federats s Jugosllavis si dhe 2 republikat prbrse t ish ekosllovakis. Por nj gj q nuk e cek apo nuk do t dij, ministri rus Sergej Lavrov, sht q, faktori ndrkombtar n Dejton, e ka pranuar dhe legjitimuar Republikn Serpska n BeH, t krijuar pas gjenocidit t kryer serb mbi boshnjakt, gjat lufts n BeH, dhe se sot BeH sht federat e prbr prej Federats boshnjako-kroate dhe Republiks Serpska, edhe pse para lufts n BeH, serbt as q kan pas nj rajon t vetmin, krahin, apo entitet t ndar n Bosnj.Kuvendi i Kosovs si organ m i lart legjislativ juridik, n historin m t vjetr, pr her t par n vitin 1945 n Prizren nn trusnin serbe n seancn e mbajtur n shkolln fillore Bajram Curri, miratoi vendimin pr bashkimin(aneksimin) e Kosovs me Serbin.Kuvendi i Kosovs, n historin m t re, pr her t dyt n vitin 1989 n Prishtin, prap nn trusnin dhe presionin serb, miratoi vendimin pr amendamentet kushtetuese, me rast suprimoi autonomin e Kosovs t Kushtetuts s vitit 1974, dhe hapi rrug aneksimit t Kosovs nga Serbia. Si sot m kujtohet, deklarata e shpesht e ish kryetarit dhe kriminelit serb Sllobodan Millosheviqit, se delegatt e Kuvendit t Kosovs vetvetiu, me shumic absolute votash, e kan miratuar dhe mundsuar suprimimin e autonomis s Kosovs, gj q mundsoi prap aneksimin e Kosovs nga Serbia.Kuvendi i Kosovs, n kto aste historike , pr her t tret, do t ket rast q t miratoj vendimin q do t sjell Kshilli i Sigurimit t OKB-s pr statusin e Kosovs, pra, t keni kujdes deputett e nderuar t Kuvendit t Kosovs, q e prfaqsoni popullin e Kosovs, q n kto aste vendimtare, t vendosni sipas asaj thnies s urt popullore e treta e vrteta e mos dhash Zoti t vendosni di tjetr q sht kundr vullnetit t popullit t Kosovs pr lirin dhe pavarsin e Kosovs, pas s cils do t jeni t nemur prgjithmon nga populli i Kosovs, me thnien e urt popullore mos ju oft hallall kur tambli i nns .