Nisja e sezonit turistik e ka
t domosdoshme rivnien n pun t trageteve n linjn Ankona-Durrs dhe anasjelltas. E ndrprer 2 muaj m par pr shkak t numrit t pakt t udhtarve, srish tragetet ndryshuan kurs dhe rinisn punn n linjn e vjetr 18-vjeare. Burime nga porti i Durrsit bjn t ditur pr “standard” se “duke nisur nga e premtja ka rifilluar nga funksionimi linja detare Ankona-Durrs. Kjo linj ishte ndrprer dy muaj m par, jo vetm pr shkak t numrit t vogl t pasagjerve, por edhe pr shkak t marrveshjeve mes kompanive t lundrimit me njra-tjetrn”. Por gjat ditve t fundit, numri i udhtarve t cilt krkojn t lvizin n kt linj ka psuar rritje n mnyr t ndjeshme. N kto kushte sht vendosur rivnia n pun e linjs Ankona-Durrs dhe anasjelltas, duke siguruar lehtsi n transportin e udhtarve dhe mallrave. Burimet zyrtare nga porti i Durrsit njoftojn se grafikt e lvizjes s trageteve do t jen njlloj si dhe m par. Tragetet nga Ankona do t mbrrijn n portin e Durrsit 3 her n jav, t mrkurn, t premten dhe t dieln dhe po kto dit do t nisen nga Durrsi n drejtim t Ankons. Kjo sht nj linj q iu shrben jo vetm udhtarve me banim n Itali, por edhe emigrantve tan q jetojn n vendet kufitare me Italin, t cilt prdorin linjat detare pr t ardhur n vendin e tyre. N sezonin turistik q ka nisur, kjo linj e vjetr detare do t ndikoj ndjeshm n lvizjen e ndrsjellt t fluksit t pushuesve, veanrisht t emigrantve tan q kthehen pr pushimet verore ktu.