Porti i Durrsit, i konsideruar si nyja m e rndsishme pr lvizjen e udhtarve, s shpejti pritet t jet gati pr t pritur fluksin e madh t shtetasve, t cilt futen n vendin ton. Pr t prballuar fluksin e pasagjerve, i cili pritet t nis s shpejti, jan marr masa pr eljen e sporteleve shtes, si pr pasagjert ashtu edhe pr ata q vijn me automjete. Ndrsa n gatishmri jan vn edhe hapsira t reja. Drejtori i Portit t Durrsit Eduart Ndreu, deklaroi se do t krijohen hapsira t reja, t cilat do t lehtsojn lvizjen si dhe prpunimin sa m t shpejt t udhtarve. Ndrkaq, nga ana e autoritetit portual sht bashkrenduar puna edhe me Policin Kufitare si dhe dogann, duke vn n shrbim t udhtarve t gjith doganiert dhe sportelet e kontrollit kufitar n shrbim t plot me qllim shmangien e vonesave dhe rradht e gjata.