Tre persona kan prfunduar n pranga pasi krkoheshin prej kohsh. Drejtoria Kundr Krimit t Organizuar n Departamentin pr Hetimin e Krimeve n bashkpunim me Prokurorin pr Krime t Rnda dhe Drejtorin e Policis s Qarkut Vlor, u realizua operacioni i koduar Gomone e vjetr, n kuadr t t cilit u ndaluan shtetasit Aranit Bida 32 vje, lindur n Levan Fier e banues n Fier, i dnuar m par pr veprn penale t Vrasjes, Blerim Beqiraj 34 vje, lindur e banues n Mallakastr dhe Avni Dhrami 42 vje, lindur e banues n Vlor.Ndalimi i ktyre shtetasve u b pasi n bashkpunim me njri-tjetrin kan organizuar me qllime trafikimi nisjen e nj mjeti lundrues tip gomone, me nj sasi prej 116 kg Canabiss Sattiva, n drejtim t Italis nga Bregu i Gadishullit t Karaburunit, mjet i cili sht kapur n baz t investigimeve t kryera me dat 11 tetor 2008.Pas kryerjes s t gjitha veprimeve t nevojshme proceduriale dhe hetimore paraprake, materialet do t`i kalojn Prokuroris pr Krime t Rnda pr veprime t mtejshme.