Kaluam nj dimr t vshtir ekonomik. N muajt tetor-dhjetor 2009, ekonomia shqiptare u ndal, nuk u rrit m. Pasojat e krizs s prbotshme financiare dhe ekonomike u ndien m fort. U rrit disi numri i t papunve. Megjithat, industria m e prekur, ajo q punson 90 mij vet, industria e prodhimit t materialeve t porositsit, e cila 85 pr qind t prodhimit e ka pr eksport, uli prodhimin, por nuk pushoi punonjs nga puna. Muajt janar dhe shkurt 2010 ishin trashgimtar besnik t tremujorit t fundit t vitit 2009. Apatik, gati letargjik. Shum pak gj lvizi n to. Por marsi erdhi vrullshm. Gjethi eli me riprtritjen e kontratave t biznesit. Ky nuk mund t flinte m gjum. Vendosi t rrezikonte. Barometri m besnik-mats, Taksa mbi Vlern e Shtuar (TVSH), vetm gjat muajit mars 2010 u rrit me 25 pr qind, n krahasim me marsin 2009. Praktikisht edhe numri i transaksioneve, i dhnieve dhe marrjeve t siprmarrjes private u rrit po me kaq. Pr t ngelur n kto nivele n dy muajt e tjer. Kto shenja t qarta pranverore t ringritjes ekonomike shqiptare u dalluan edhe m fort gjat muajit maj. Ky solli nj rritje me 9 pr qind t importit t makinerive dhe pajisjeve, n krahasim me t njjtn periudh t vitit kaluar, q dshmon se ka filluar shtimi i investimeve t drejtprdrejta n ekonomin ton. N 5-mujorin janar-maj 2010 kemi edhe nj rritje shum t dukshme t investimeve t huaja t drejtprdrejta n ekonomi, n krahasim me t njjtn periudh t vitit t kaluar. Kto investime jan si t thuash, mirfilli investime, pse nuk fryhen nga privatizimet strategjike. Jan futje kapitali q vet sektori privat n sektor t telekomunikacionit, apo n sektor t tjer t energjetiks sht duke investuar. Si t tilla, prodhojn drejtprsdrejti vende t reja pune. Mjafton t prmendim nisjen e puns s veprimtarit t katrt celular n tregun ton, i cili punsoi menjher 250 punonjs, apo Hidrocentrali i Ashts, q ka 25 specialist austriak dhe rreth 300 punonjs shqiptar. Mund t duken pak, n krahasim me nevojat pr dhjetra-mijra vende t reja pune. Por jan dallndyshe t pranvers q premtojn nj ver me vllim t shtuar ekonomik, pr faktin e kulmit t sezonit turistik. Rrugt pr n zonat turistike t vendit jan prmirsuar e shtuar edhe m, ndrkoh q problemet me furnizimin me uj t pijshm dhe energji elektrike tashm i prkasin s shkuars. Kto dhe fakti q pushimet n Antalia t Turqis, n Sharm-El Sheik e gjetiu po paraqiten kt vit rreth 20 pr qind m t shtrenjta, mund t detyrojn familjet shqiptare t zgjedhin m shum se viti i kaluar pushimet n bregdetin ton. Siprmarrsit tan turistik n Vlor e Sarand ia kan marr dorn dhe jan prher e m miqsor e m profesional me klientt e tyre. Prandaj dhe dhjetra-mijra familje tona do t zgjedhin jo pa qejf bregdetin ton kt vit. Po ashtu, kjo ver do t pres, si prher, me qindra-mijra emigrant. Dhe ksaj radhe, pr faktin se m e keqja kaloi n vende si Italia e Gjermania me krizn ekonomike, emigrantt tan do t shpenzojn m shum sesa vjet euro n Atdhe. Ndoshta kjo nuk do t jet reale pr emigrantt tan nga Greqia. Gjendja n shtetin fqinj prbn t vetmin krcnim pr mbarvajtjen ekonomike t vendit n gjysmn e dyt t ktij viti. Gjysm q shpresojm t na sjell liberalizimin e vizave “Schengen”. Nse ai bhet konkret n fundvit, muajt dhjetor 2010 deri mars 2011 do t jen ndr m aktivt pr ekonomin ton, nga ecejaket e shtuara dukshm t shqiptarve n vende si Itali, Gjermani e Franc. Nuk sht aspak e vrtet se do t largohet valut nga vendi n shtegtimet e shqiptarve t liruar nga vargonjt e vizs. Nse jan 30 milion euro q largohen, do t vijn t paktn trefishi nga kontaktet e rritura dhe shtimi i eksporteve tona, pikrisht nga liberalizimi i vizave. Prandaj ia vlen t jemi optimist e t mos stepemi nga nxirja e programuar politike q i bhet ekonomis dhe ecuris s saj, nga ekspertt e opozits. Nuk sht e vrtet q borxhi i brendshm sht rritur me tet her gjat ktij 5-mujori. N t kundrt, qeveria n tregun e brendshm ka marr vetm 31 pr qind t planit t saj t huamarrjes pr kt vit. Nuk ka thar aspak kanalet e mbushura me para t thata t bankave tona tregtare. Madje, synon q bonon e thesarit n euro q mund t nxjerr, t’ua shes veprimtarve t huaj, jasht tregut shqiptar. Ja prse duhet t kemi besim n dobit ekonomike t ksaj vere e m tej, pavarsisht nga vlersimet e parashikimet ogurzeza t nj opozite trsisht robinj e pasionit afatshkurtr politik.